Bp Henryk Tomasik – biogram

Biskup Radomski

Decyzją Benedykta XVI z 16 października 2009 r. bp Henryk Tomasik został mianowany biskupem radomskim. W dniach 20-21 października odwiedził swą nową diecezję. Nawiedził radomską katedrę, całując przy wejściu jej próg, modlił się przy grobie bp. Jana Chrapka, odwiedził kurię, seminarium, Dom Księży Seniorów, odbył też konferencję prasową. 27 października 2009 r. odwiedził Wyższe Seminarium Duchowne w Radomiu z okazji inauguracji nowego roku akademickiego. Do zgromadzonych tam przełożonych, wychowawców, wykładowców i alumnów zwrócił się z serdeczną prośbą: „Proszę, byście mnie przyjęli”. Ta prośba znalazła odpowiedź w długich brawach. Począwszy do 6 listopada 2009 r. zamieszkał w Domu Biskupim w Radomiu. Kanoniczne przejęcie diecezji przez nowego biskupa odbyło się w południe 12 listopada 2009 r.

Uroczysty ingres bp. H. Tomasika do katedry radomskiej odbył się 14 listopada 2009 r. W uroczystej Mszy Świętej uczestniczył abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce, ponad czterdziestu arcybiskupów i biskupów, jak też około czterystu księży. Homilię wygłosił abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. W swym przemówieniu ingresowym bp Henryk Tomasik przedstawił program posługi w diecezji koncentrujący się wokół trzech punktów: kapłani, rodziny i młodzież. Swoją posługę biskupią zawierzył Matce Bożej czczonej w radomskiej katedrze i w sanktuariach diecezji. Po uroczystej Mszy Świętej goście zebrali się w radomskim seminarium na kolacji. Wtedy też mieli okazję osobistej rozmowy z nowym biskupem.

Bp Henryk Tomasik 2 lutego 2012 r. wznowił prace rozpoczętego przez bp. Zygmunta Zimowskiego II Synodu Diecezji Radomskiej. W roku 2012 biskup radomski organizował uroczystości pogrzebowe zmarłych biskupów: bp. Edwarda Materskiego i bp. Stefana Siczka. Na początku 2010 r. bp Henryk Tomasik powołał Diecezjalny Zespół Wdrażania Programów Pomocowych. Z kolei 29 września 2012 r. ustanowił Diecezjalną Radę Duszpasterską. 26 maja 2012 r. erygował parafię w Mazowszanach, jest to trzechsetna parafia diecezji. W ciągu minionego okresu posługi pasterskiej w diecezji radomskiej (lata 2009-2012) bp Henryk Tomasik wyświęcił 48 księży.

Po beatyfikacji bł. Jana Pawła II, biskup radomski zorganizował ogólnodiecezjalne dziękczynienie, które zbiegło się z 20. rocznicą wizyty Jana Pawła II w Radomiu. Bp Henryk Tomasik nadał tytuł nowego błogosławionego kościołowi i parafii w Sadkowie koło Radomia. Bp Henryk Tomasik jest duszpasterzem Rodziny Szkół Jana Pawła II.

Na początek posługi pasterskiej bp. Henryka Tomasika w diecezji radomskiej przypadł jubileusz 650-lecia radomskiego kościoła farnego pw. św. Jana Chrzciciela. W latach 2011-2012 uroczyście świętowano w Radomiu 200-lecie Cmentarza Rzymskokatolickiego przy ul. Limanowskiego. W związku z tym jubileuszem, na prośbę bp. Henryka Tomasika, Penitencjaria Apostolska udzieliła możliwości uzyskania odpustu zupełnego na czas trwania jubileuszu. 4 grudnia 2009 r. biskup radomski ogłosił papieską decyzję o ustanowieniu św. Barbary patronką Starachowic (prosił o to Stolicę Apostolską jeszcze bp Zygmunt Zimowski). Z kolei na prośbę bp. Henryka Tomasika Stolica Apostolska ogłosiła św. Bartłomieja patronem Powiatu Opoczyńskiego. Decyzję tę uroczyście podał do wiadomości biskup radomski 24 sierpnia 2012 r.

Począwszy od Adwentu 2010 r., z inicjatywy bp. Henryka Tomasika, w każdą niedzielę w kościołach diecezji odczytywano katechezy liturgiczne mające na celu ożywienie świadomości liturgicznej wiernych. Na dzień 6 listopada 2010 r. biskup radomski zorganizował diecezjalną pielgrzymkę do grobu Sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego w katedrze sandomierskiej. Bp Henryk Tomasik poświęcił 8 marca 2011 r. kuchnię i stołówkę w Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu. Z jego inicjatywy wznowiono Apele Młodych, które co roku we wrześniu odbywają się w Radomiu. 13 października 2012 r. podczas uroczystej Mszy Świętej w katedrze radomskiej zainaugurował w diecezji „Rok Wiary”.

W styczniu 2014 r. stróże Jasnej Góry przyjęli naszego ordynariusza do szacownego grona paulińskiej konfraterni, które swymi początkami sięga połowy XIV w.

Opracował: ks. prał. dr Albert Warso