Bp Henryk Tomasik: Jesteśmy wszyscy sobie potrzebni

Bp Henryk Tomasik. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

– Pragnę bardzo serdecznie podziękować wszystkim służbom medycznym i wszystkim, którzy troszczą się o bezpieczeństwo i zdrowie naszego społeczeństwa. – powiedział bp Henryk Tomasik w dzisiejszym „Kwadransie dla Pasterza” na antenie Radia Plus Radom.

Głównym tematem dzisiejszego odcinka cotygodniowych rozmów z biskupem Henrykiem Tomasikiem był koronawirus oraz nadzwyczajne środki jakie zostały podjęte przez Pasterzy Kościoła w Polsce. Biskup zaprezentował Komunikat Rady Stałej KEP z 12 marca br., który w całości obowiązuje na terenie Diecezji Radomskiej i potwierdził udzieloną dyspensę o od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 29 marca br.; zaznaczył też, że kościoły są otwarte.

– Polskie kościoły były zawsze otwarte, a polscy księża są zawsze do dyspozycji osób – także i przede wszystkim – chorym. – powiedział bp Tomasik.

Biskup Radomski zwrócił uwagę na kilka ważnych wydarzeń zaplanowanych w najbliższym czasie. Odwołane zostały rekolekcje dla młodzieży, natomiast bez zmian pozostaje inauguracja „Jerycha Rodzin” wyznaczona na 25 marca w Studziannie.

Opisując naznaczony koronawirusem tegoroczny Wielki Post biskup powiedział, że to „wielka lekcja życia”.

– Doświadczamy kruchości i niepewności życia. Doświadczamy tego, że człowiek nie jest istotą wszechmocną, która w pełni decyduje o swoim życiu. To nas zachęca do pogłębionej refleksji na temat sensu życia tu na ziemi, a dla nas wierzących jest to okazja by głębiej uwierzyć w życie wieczne. – mówi bp Henryk Tomasik.

Pasterz Diecezji Radomskiej zaprosił również do modlitwy.

– Jest to dla nas wszystkich szansa, aby w chwilach trudnych wypraszać Boże łaski potrzebne tym którzy są daleko od Boga, potrzebują nawrócenia, przemiany serca. Może w ten sposób – przez przeżywanie trudnych chwil – wyprosimy pojednanie w rodzinach czy małżeństwach, szczególną łaskę dla dzieci i młodzieży, dar głębokiej wiary dla młodego pokolenia. Bardzo proszę byśmy tym trudnym chwilom nadali sens łącząc je z Ofiarą Chrystusa, polecając Bogu bardzo konkretne intencje. Jesteśmy wszyscy sobie potrzebni. – zakończył bp Henryk Tomasik.

Biskup Tomasik przekazał również słowa uznania i podziękowania służbom medycznym walczącym z koronawirusem.

– Pragnę bardzo serdecznie podziękować wszystkim służbom medycznym i wszystkim, którzy troszczą się o bezpieczeństwo i zdrowie naszego społeczeństwa. To jest ogromy wysiłek, ogromna praca. – powiedział.

Bp Henryk Tomasik, “Kwadrans dla Pasterza” 15 marca 2020 (Radio Plus Radom).