BRZEŹNICA – Parafia pw. Najświętszego Serca Jezusowego i św. Leonarda

Kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego i św. Leonarda w Brzeźnicy. Foto: Jerzy Kutkowski

KONTAKT:

Parafia pw. Najświętszego Serca Jezusowego i św. Leonarda
Brzeźnica 73
26-900 Kozienice
woj. mazowieckie

T: +48 48 624 71 93
E: #
W: #

DUSZPASTERZE:

• Proboszcz:
    • ks. kan. Julian Zając

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 8.00;
    • 10.00;
  • Święta zniesione:
    • 7.00;
    • 8.00;
  • Dni powszednie:
    • 7.00;
    • 17.00 (maj, czerwiec i październik)

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Brzeźnica, Kępeczki, Mozolice Duże, Mozolice Małe, Psary, Ruda (część), Samwodzie, Słowiki, Staszów
  • Odpusty:
    • Najświętszego Serca Jezusowego (piątek po Oktawie Bożego Ciała),
    • św. Leonarda (6 listopada)
  • Dzień adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • 9 grudnia
  • Historia:

Prawdopodobnie pierwszy kościół istniał w Brzeźnicy w II połowie XV w. Sama Brzeźnica była wtedy filią opactwa w Sieciechowie. Samodzielna parafia została erygowana 24 XI 1919 r. przez bp. Mariana Ryxa. Pierwotny drewniany kościół pw. św. Mikołaja, św. Leonarda, św. Katarzyny i św. Małgorzaty spłonął podczas wojen szwedzkich w 1657 r. Kolejną drewnianą świątynię wzniesiono w II połowie XVII w., a jej dedykacji dokonał 3 IX 1671 r. bp Mikołaj Oborski. Trzeci murowany kościół powstał w latach 1778–1780 z inicjatywy opata sieciechowskiego Leonarda Prokopowicza. W początkach XX w. ks. Czesław Wasiński postanowił zbudować większy kościół. Powstał on w latach 1911–1914 dzięki zaangażowaniu parafian. Do prezbiterium ze starej świątyni dobudowano nawę. W pierwszych miesiącach I wojny światowej 17 X 1914 r. kościół został zniszczony przez Rosjan ostrzałem artyleryjskim z twierdzy Dęblin. Rosjanie uznali bowiem świątynię za punkt schronienia Niemców. W roku następnym Austriacy wysadzili wieże i resztki kościoła legły w gruzach. Wówczas wybudowano tymczasową kaplicę z cegły ze zburzonego kościoła. Obecny kościół, wg projektu (notatek) arch. Jarosława Wojciechowskiego, został zbudowany w latach 1925–1934 staraniem ks. Czesława Wasińskiego. Świątynię poświęcono 16 XII 1934 r. Wówczas tymczasową kaplicę zamieniono na plebanię. Podczas II wojny światowej kościół został nieznacznie zniszczony. Wstępnej odbudowy po 1946 r. dokonał ks. Władysław Kucharczak. Kościół jest murowany z czerwonej cegły, nawa szersza XX-wieczna i prezbiterium węższe i niższe, prawdopodobnie częściowo z XVIII w.

MAPA DOJAZDU: