Dzień Dziecka Utraconego

Grób Dziecka Utraconego na cmentarzu w Skarżysku Kam. Foto: arch. parafii MB Miłosierdzia w Skarżysku Kam.

– 15 października obchodzimy Dzień Dziecka Utraconego – dzień, który przypomina o bólu i cierpieniu tysięcy rodzin, które straciły swoje dzieci w wyniku poronienia, martwych urodzeń lub wczesnej śmierci.- mówi ks. Krzysztof Bochniak, duszpasterz Rodzin Diecezji Radomskiej.

W Polsce co roku odchodzi ponad 50 tysięcy dzieci. To tak, jakby zniknął cały stadion pełen ludzi – ogromna, bolesna strata, która często pozostaje niewidoczna dla społeczeństwa. Dzieci te odchodzą w ciszy, często bez pożegnania i godnego pochówku, pozostawiając rodziny w rozpaczy.

Dzień Dziecka Utraconego to czas szczególny, aby dać wsparcie rodzicom, którzy doświadczyli takiej straty. To niezwykle trudne przeżycie, które wymaga wsparcia, zrozumienia i przestrzeni na żałobę. Dlatego duszpasterstwa rodzin, takie jak Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Radomskiej, organizują specjalne spotkania i modlitwy, aby rodzice mogli wspólnie oddać hołd swoim dzieciom, które odeszły, i poczuć duchową więź z nimi. Modlitwy kierowane są z prośbą o wstawiennictwo tych dzieci, które według wierzeń, są już w niebie i cieszą się chwałą świętych dzieci Bożych.

W takich momentach wsparcie innych ludzi, czy to duchowe, czy emocjonalne, staje się niezwykle ważne. Dzień ten ma również na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na potrzebę zrozumienia i otoczenia troską rodziców, którzy muszą zmierzyć się z najgorszym możliwym doświadczeniem – stratą własnego dziecka.

• Dzień Dziecka Utraconego w Diecezji Radomskiej będzie obchodzony w dwóch miejscach:
    • w Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Skarżysku-Kamiennej. O godz. 14.30 będzie odprawiona Msza Święta, a po niej modlitwa różańcowa na cmentarzu przy grobie Dziecka Utraconego.
    • w kościele Świętej Trójcy w Radomiu. O godzinie 17:30 zostanie odprawiona Msza  Święta, a po niej będziemy modlić się na różańcu przy Pomniku Maryi Matki Życia przed Kurią Radomską.