Dziś wieczorem modlimy się w intencji wszystkich mieszkańców Italii

Bazylika Św. Piotra w Rzymie. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Przewodniczący Episkopatu wezwał wszystkich Polaków, aby dziś o godz. 20.30 modlitwą różańcową objąć wszystkich mieszkańców Włoch. Do tej modlitwy zachęcają również Bp Piotr Turzyński i księża z naszej diecezji, którzy studiowali bądź pracowali duszpastersko we Włoszech.

– W tej trudnej godzinie chciałbym zapewnić wiernych i pasterzy Kościoła we Włoszech o duchowej bliskości, solidarności i modlitwie Kościoła, który jest w Polsce – podkreślił Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w liście do Włochów.

O godz. 20.00 zostanie odprawiona Msza Święta przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej w intencji wszystkich Włochów dotkniętych epidemią, a o godz. 20.30 w modlitwą różańcową obejmiemy wszystkich mieszkańców Włoch.

Do modlitwy w intencji wszystkich mieszkańców Italii zachęca bp Piotr Turzyński oraz księża naszej diecezji, którzy studiowali bądź pracowali duszpastersko w kraju nad Tybrem:

– Polecajmy Włochów, obecnych w Italii Polaków, a także przebywających tam księży z naszej diecezji. Dziś uroczystość św. Józefa. Polecajmy wszystkich opiece Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, patrona Kościoła – zachęca bp Piotr Turzyński.

– Pamiętajmy o Włochach, ale także o przebywających tam naszych rodakach, a wśród nich o księżach z naszej diecezji. W strukturach Watykanu pracują: ks. prał. Robert Gołębiowski, sędzia Roty Rzymskiej i ks. prał. Albert Warso, pracownik Kongregacji Nauki Wiary. We Włoszech przebywają księża studenci oraz duszpasterze, pracujący na parafiach. Są to: ks. Tomasz Błasiński, ks. Robert Ciekanowski, ks. Ireneusz Rogulski, ks. Paweł Wołczyński, ks. Jarosław Wypchło, ks. Jarosław Zieliński i ks. Marcin Zieliński. – przypomina ks. Zbigniew Niemirski, dyrektor „Gościa Radomskiego”.

– Koronawirus boleśnie dotyka Polskę, ale to doświadczenie nie powinno nas zamykać, ale otwierać na wspólnotę wszystkich zmagających się z tym zagrożeniem. Włochy szczególnie cierpią, warto więc i trzeba okazać im naszą modlitewną solidarność. Wczoraj rozmawiałem telefonicznie z zaprzyjaźnionym proboszczem z Lombardii i obiecałem mu oraz jego wspólnocie nasze modlitewne wsparcie. Księża, którzy codziennie wieczorem modlą się w seminaryjnej kaplicy, włączą się dziś w ten apel – mówi ks. Jarosław Wojtkun, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu.

Włoski Episkopat na dzień „Modlitwy za Włochy dotknięte epidemią” wybrał Uroczystość Świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny (19 marca). Dziś we włoskich kościołach o 20.45 zabiją dzwony, a o 21.00 rozpocznie się modlitwa różańcowa tajemnicami światła. Biskupi poprosili również o wystawienie świec w oknach. Modlitwa będzie transmitowana m.in. przez włoska stację TV2000.

O łączności modlitewnej w tym czasie zapewnił podczas środowej audiencji generalnej papież Franciszek:

– Maryja, Matka Boża, uzdrowienie chorych, prowadzi nas do promiennego i przemienionego oblicza Chrystusa i do Jego Serca, do którego zwracamy się w modlitwie różańcowej pod miłosnym spojrzeniem św. Józefa, Opiekuna Świętej Rodziny i naszych rodzin. Będziemy się modlili, aby strzegł naszych rodzin, zwłaszcza chorych i osoby, które o nich się troszczą: lekarzy, pielęgniarki, pielęgniarzy, wolontariuszy narażających swe życie w tej posłudze – powiedział papież Franciszek.

Zapraszamy do włączenia się w tę modlitwę.