GRÓDEK – Parafia pw. Świętej Trójcy

• Proboszcz:
    • ks. Bogusław Kasprzyk

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 9.00;
  • Święta zniesione:
    • 9.00;
  • Dni powszednie:
    • 17.00 (od 1 października do Środy Popielcowej – 16.00);
    • 7.00 (Roraty w Adwencie)

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Garbatka Dziewiątka, Garbatka Nowa, Garbatka Zbyczyn, Gródek, Czarnolas Kol., Zawada Nowa, Zawada Stara.
  • Odpusty:
    • Świętej Trójcy
  • Dzień adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • 21 grudnia
  • Kaplica:
    • Kaplica pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Domu Pomocy Społecznej w Gródku,
      • Msza św. niedziele i święta o godz. 14.00
  • Historia:

Kościół w Gródku jako filialny dla parafii Sieciechów powstał w XIII w. Parafia zaś została erygowana po 1598 r. 3 IV 1593 r. Jerzy kard. Radziwiłł wydał zezwolenie na budowę kościoła w Gródku. Kościół wraz z wyposażeniem był gotowy w 1595 r. 24 X 1598 r. świątynię dedykował biskup krakowski Jerzy kard. Radziwiłł. Kościół w Gródku otrzymał za patronów: Przenajświętszą Trójcę, Wniebowziętą Matkę Bożą oraz św. Andrzeja i św. Annę – imiona patronów fundatorów świątyni. Kościół jest orientowany, murowany z kamienia, jednonawowy, gotycki. Z zewnątrz ściany wsparte są na skarpach, wewnątrz sklepienie kolebkowo-krzyżowe z cienkimi, dekoracyjnymi żebrami oddzielającymi przęsła. Na ścianie nawy znajduje się fragment polichromii późnorenesansowej z końca XVI w., odnowionej w 1933 r. przez Kazimierza Rutkowskiego. Najcenniejszym zabytkiem wnętrza świątyni jest późnorenesansowe drewniane epitafium Andrzeja Kochanowskiego, fundatora kościoła, wzniesione w 1620 r. przez jego bratanka Andrzeja Kochanowskiego, podstarościego stężyckiego. W 1643 r. dobudowano czworokątną wieżę, a w latach 1903–1910 kościół powiększono przez dobudowanie części nawy, nowego prezbiterium i zakrystii. W kryptach świątyni są pochowani: Andrzej Kochanowski (stryjeczny brat Jana Kochanowskiego) i jego żona Anna z Mysłowskich.

MAPA DOJAZDU: