Jan Paweł II w Radomiu. Wspomnienie czerwcowych wizyt

Pomnik Jana Pawła II przed WSD w Radomiu. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Podczas dzisiejszych odwiedzin zatrzymam się przy kamieniu-pomniku z napisem: „Pamięci ludzi skrzywdzonych w związku z robotniczym protestem roku 1976”. To czasy bliskie, które Radom i cała Polska głęboko zapisały w swej pamięci. – mówił Jan Paweł II podczas Mszy św. na radomskim lotnisku 4 czerwca 1991 r.

Podczas historycznej dla miasta i diecezji wizyty papież odwiedził kościół pw. Opieki NMP (dziś kościół katedralny), zatrzymał się na chwilę modlitwy przy kamieniu-pomniku protestu robotniczego w czerwcu 1976 roku, a następnie odprawił Mszę św. na radomskim lotnisku i poświęcił Wyższe Seminarium Duchowne.

Jan Paweł II w Radomiu. Msza św. na lotnisku. Foto: arch. diec. radomskiej
Pomnik Jana Pawła II przed katedrą pw. Opieki NMP w Radomiu. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Warto wspomnieć również wizytę z 18 czerwca 1972 r., kiedy to jeszcze jako kard. Karol Wojtyła wraz z Prymasem Polski kard. Stefanem Wyszyńskim wnosili do radomskiego kościoła Opieki NMP uwolniony obraz Czarnej Madonny.

Peregrynacja Obrazu MB Częstochowskiej – 18.06.1972. Obraz Nawiedzenia niosą m.in. kard. Karol Wojtyła i kard. Stefan Wyszyński. Foto: T. Kopyto (kopia z „Kościoły Radomia”, Radom 2019, s. 19)

Wspomnienie wizyty wraz tekstami papieskich przemówień z 4 czerwca 1991 r. znajdziecie tu:

Janie Pawle II, dziękujemy za wizytę w Radomiu