JASIONNA – Parafia pw. Zwiastowania NMP

• Proboszcz:
    • ks. mgr Radosław Furmański

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 9.00;
    • 11.30;
  • Święta zniesione:
    • 9.00;
    • 16.00 lub 17.00
  • Dni powszednie:
    • 17.00 (zima – 16.00)

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Branica, Dąbrówka, Jasionna, Klamy, Kożuchów, Korzeń, Pierzchnia, Redlin, Stawiszyn, Witaszyn
  • Odpusty:
    • Zwiastowania NMP (25 marca),
    • św. Józefa (19 marca),
    • MB Szkaplerznej (17 lipca),
    • Przemienienie Pańskie (6 sierpnia)
  • Dni adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • sobota i III Niedziela Adwentu
  • Historia:

W 1234 r., staraniem dziedzica Jasiońskiego, został wybudowany pierwszy kościół modrzewiowy. Było to za panowania księcia mazowieckiego Bolesława I. Parafia została erygowana przed 1400 r. W 1440 r. kościół uległ zniszczeniu. Trzy lata później wybudowano drugą świątynię pw. Zwiastowania NMP i Wniebowstąpienia Pańskiego. W 1517 r., z fundacji Piotra Kożuchowskiego, wybudowano kaplicę pw. św. Anny, która prawdopodobnie była dobudowana do kościoła. Przez ponad 200 lat swojego istnienia kościół przechodził różne naprawy i remonty, pomimo których stopniowo popadał w ruinę i trzeba było podjąć decyzję o jego rozbiórce. W połowie XVII w. przystąpiono do budowy nowego kościoła, który postawiono w tym samym miejscu co poprzedni. Ta świątynia przetrwała do czasów współczesnych. W latach 1865–1876 kościół został powiększony, przebudowano chór muzyczny i dobudowano kruchtę, zaś w 1882 r. wykonano nową polichromię. Dobrodziejami kościoła była m.in. rodzina Wodzińskich – właścicieli pobliskiej Suchej Szlacheckiej. Podczas obu wojen światowych kościół bardzo ucierpiał. W 1976 r. runęła więźba dachowa i wówczas przeprowadzono remont, niestety nieudany. Dzięki zaangażowaniu ówczesnego proboszcza ks. Zdzisława Wołosa podjęte zostały w latach 1986–1989 prace restauracyjne wg projektu arch. Józefa Jamroza i arch. Leona Optułowicza. Wybudowano wówczas podpiwniczenie pod prezbiterium, podwyższono fundament, wykonano nową więźbę dachową, dach przykryto blachą miedzianą. Założono także w kościele ogrzewanie podłogowe, stosując do tego celu system pomp cieplnych. Kościół jest konstrukcji zrębowej, oszalowany.

MAPA DOJAZDU: