WYSOKA – Parafia pw. św. Mikołaja

• Rezydent:
    • ks. Andrzej Madej

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 7.30;
    • 10.00;
  • Święta zniesione:
    • 9.00;
  • Dni powszednie:
    • 7.00;

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Bąków, Ciepła, Chustki, Gozdków, Jankowice, Korzyce, Krzcięcin, Omięcin, Ostałów Kresy, Ostałówek, Świniów, Wilcza Wola, Wałsnów, Wysocko, Wysoka, Zaborowie, Zastronie, Zawonia, Zdziechów.
  • Odpusty:
    • św. Mikołaja (6 grudnia),
    • św. Izydora (10 maja)
  • Dzień adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • 6 grudnia
  • Kościoły filialne:
    • pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Ostałówku,
      • Msza św. w niedziele o godz. 13.30
    • Pocieszenia MB w Wałsnowie,
      • Msza św. w niedziele o godz. 8.30
    • MB Różańcowej w Zdziechowie,
      • Msza św. w niedziele i święta o godz. 8.45
  • Historia:

Wysoka w XV w. stanowiła własność Zdziechowskich i Kozackich. Dziesięcinę oddawano opactwu w Wąchocku. Na terenie dzisiejszej parafii Wysoka znajduje się wioska Omięcin, w pobliżu której na gruntach nazywanych „czerwona ziemią” Zygmunt Siemieński założył miasteczko nazwane Zygmuntowem. Król Stanisław August Poniatowski w 1775 r. nadał miastu liczne przywileje, jednakże w 1816 r. miasto uległo likwidacji. W Omięcinie istniała kaplica dworska w XVIII w. We wsi Ostałówek istniał kościół pw. Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Chrzciciela, który zbudowano w 1609 r. z fundacji dziedzica Jana Rudzkiego. Przy nim bp Piotr Tylicki w początku XVII w. erygował parafię, która funkcjonowała z przerwami do połowy XVIII w. Zniszczony kościół został rozebrany pod koniec XIX w. Parafia Wysoka powstała przed 1326 r., a być może już w XIII w. Od XIV w. przewagę uzyskiwała Wysoka jako centrum duszpasterstwa tych terenów. Pierwotny drewniany kościół pw. św. Mikołaja w Wysokiej istniał w XVI w., a spłonął w 1696 r. W tym miejscu zbudowano w 1701 r. nowy kościół drewniany, który został dedykowany w 1744 r. przez bp. Michała Kunickiego. Przez lata podupadał, nie był remontowany i uległ zniszczeniu w początkach XIX w. Ostatecznie rozebrano go w 1815 r. W 1816 r. zbudowano tymczasową kaplicę, która w latach sześćdziesiątych XIX w. była w bardzo złym stanie. Obecny kościół został zbudowany w latach 1872–1875 staraniem ks. Michała Bartyzela. Świątynia została dedykowana w 1886 r. przez bp. Antoniego Ksawerego Sotkiewicza. W 1977 r. była restaurowana. Kościół jest jednonawowy, halowy, orientowany, wzniesiony z kamienia szydłowieckiego.

MAPA DOJAZDU: