Do końca marca w Domu Kultury w Zwoleniu można oglądać wystawę prac ks. Stanisława Drąga pt. „Jesień życia”. Wernisaż 129 wystawy poświęconej twórczości tego kapłana-artysty odbył się 31 stycznia.
Na wystawie przedstawiono 101 prac, z których większość wyszła spod ręki ks. Stanisława Drąga; to rysunki i obrazy. Zaprezentowano również prace znanych mistrzów pędzla z kolekcji artysty m.in.: ks. Władysława Paciaka, Jury Sulimowa, Edwarda Kiełtyki, Haliny Hermanowicz i Henryka Sarny. Prace wystawiono w dwóch salach w Galerii Przestrzeni Twórczej i Galerii Fotografii i Plastyki Domu Kultury w Zwoleniu.
Otwarcia wystawy dokonał burmistrz miasta Zwolenia Arkadiusz Sulima, w towarzystwie ks. Stanisława Drąga, dyrekcji DK w Zwoleniu, samorządowców miasta i powiatu oraz przybyłych na zaproszenie gości – przyjaciół kapłana-artysty.
– Dziełom zgromadzonym na naszej wystawie przyświeca hasło „Jesień życia”. Przestawiają rysunki i dzieła malarskie, których bohaterami są ludzie w podeszłym wieku. Jesień życia to metafora, która wiąże się z tematem przedstawianych prac, ale też i z faktem, że ks. Stanisław Drąg za rok osiągnie 80. rok życia. Ale jego żywotność i zapał artystyczny pozwala mieć nadzieję, że to tylko kolejna wystawa kapłana. Zresztą on sam dokonał wyboru 101 prac, bo tyle liczy nasza ekspozycja, i nie chce, by życzyć mu tradycyjnych „stu lat”, i chciałby po stu latach otworzyć kolejny rozdział – mówi Waldemar Gołdziński, komisarz wystawy, a zarazem instruktor fotografii i plastyki Domu Kultury w Zwoleniu.
Ks. Stanisław Drąg urodził się w 1941 roku w Kałkowie koło Ciepielowa. Jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu i Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Święcenia kapłańskie przyjął 5 czerwca 1966 roku z rąk Sł. Bożego Biskupa Piotra Gołębiowskiego. Po roku pracy duszpasterskiej w Skrzynnie podjął studia specjalistyczne z teologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim; w tym czasie uczestniczył również w wykładach z historii sztuki i zajęciach z rysunku i kompozycji u profesora Antoniego Michalaka z Kazimierza Dolnego. Jako proboszcz duszpasterzował w parafiach Świętej Jadwigi Królowej w Radomiu (Osiedle Akademickie) oraz Świętej Trójcy w Grabowie nad Pilicą. Od 52 lat ks. Stanisław Drąg pisze ikony, których wykonał blisko dwa tysiące. Jest założycielem szkoły pisania ikon w Grabowie nad Pilicą.
Prace ks. Stanisława Drąga były prezentowane wielokrotnie zarówno na wystawach indywidualnych jak i zbiorowych. Obecna to już 129 w dorobku artysty.