Modlitwa z chorymi i w intencji chorych

Bp Henryk Tomasik udziela sakramentu namaszczenia chorych. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Z okazji Światowego Dnia Chorego (11.02) Bp Henryk Tomasik przewodniczył Mszy św. w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu.

Na początku Eucharystii zostały wniesione relikwie św. Jana Pawła II – dar kard. Stanisława Dziwisza – oraz ikona przedstawiająca świętego papieża-Polaka. Podczas Mszy św. bp Tomasik udzielił sakramentu namaszczenia chorych kilkunastu chorym.

– Św. Jan Paweł II, nasz wielki rodak, ustanowił w całym Kościele Światowy Dzień Chorego. Obchodzony jest po raz 28. we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, patronki naszej szpitalnej kaplicy. Cieszymy się, że dziś możemy do niej wprowadzić relikwie kropli krwi św. Jana Pawła II. Będziemy modlić się przed nimi i wypraszać wstawiennictwa tego, który własnym przykładem pokazał, jak godnie cierpieć w ostatnich godzinach życia, gdy odchodzimy do domu Ojca. – powiedział ks. Radosław Kacprzak, kapelan w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym na radomskim Józefowie.

Przypomniał również charakter sakramentu namaszczenia chorych, który można przyjąć wiele razy w życiu; szczególnie w ciężkiej chorobie czy przed planowaną operacją.

– To nie „ostatnie namaszczenie”. Dlatego proszę chętnych, by przystąpili do przyjęcia tego sakramentu. – powiedział kapelan szpitala.

Ks. Radosław Kacprzak:

W homilii przypomniał Biskup Henryk Tomasik przypomniał historię nawrócenia w Lourdes laureata nagrody Nobla Alexisa Carrel’a. Zwrócił również uwagę na hasło tegorocznego Światowego Dnia Chorego, które papież Franciszek zawarł w orędziu, a zaczerpnął ze słów Jezusa „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni o obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię”.

– Dzisiaj prosimy Boga o potrzebne dary dla wszystkich chorych i tych, którzy się nimi opiekują… Panu Bogu dziękujemy za ludzi dobrego serca, którzy pochylają się na chorymi, potrzebującymi. Dziękujemy za ten znak miłości bliźniego, miłości samarytańskiej. Dziękujemy za wszystkie instytucje, które wspierają chorych, a cierpiących prosimy o to, by te trudne chwile łączyli z ofiarą Chrystusa. Mówiąc po ludzku, cierpienie jest niezrozumiałe. To Chrystus nadał sens cierpieniu, uczynił je narzędziem wyrażania swojej miłości i zbawienia. W ręce Matki Bożej składamy wszystkie nasze dziękczynienia i modlitwy, by pomogła nam być blisko Chrystusa – mówił w homilii bp Henryk Tomasik.

Bp Henryk Tomasik, homilia:

Po Mszy św. Biskup Tomasik odwiedził pacjentów Oddziału Pulmonologii i Onkologii Pulmonologicznej.

We Mszy św. sprawowanej w intencji chorych i pracowników szpitala uczestniczyli pacjenci wraz przedstawicielami zarządu oraz personelem. Zgromadzonych powitał wiceprezes szpitala Krzysztof Zając.

– W naszym szpitalu leczymy prawie 38 tysięcy ludzi rocznie. Chorzy zawsze znajdowali i znajdują tu pomoc i troskę dzięki naszym lekarzom i pielęgniarkom, personelowi. W obchodząc 28. Światowy Dzień Chorego prosimy o modlitwę i błogosławieństwo, żebyśmy mieli siłę do dalszej pracy, w procesie leczenia, a nasi chorzy, by jak najszybciej wrócili do zdrowia. – powiedział Krzysztof Zając.

Mszę św. koncelebrowali wraz z Biskupem Tomasikiem m.in. kapelani szpitala – ks. Radosław Kacprzak i ks. Bogusław Dawidowicz, rektorzy radomskiego seminarium duchownego ks. Jarosław Wojtkun i Jacek Mizak oraz ks. Kazimierz Marchewka, proboszcz parafii pw. bł. Annuarity w Radomiu i ks. Sebastian Osiński z parafii pw. NSJ w Radomiu. We Mszy św. uczestniczyli również ks. Marian Mazurkiewicz, proboszcz parafii pw. św. Łukasza, na terenie której znajduje się szpital oraz klerycy radomskiego seminarium, którzy odbywają praktyki duszpasterskie w szpitalu.

Failed to get data. Error: