Tysiące radomian wzięło udział w X. Orszaku Trzech Króli, który przerwie przeszedł dziś ulicami Radomia. Wprowadzeniem do przemarszu była Msza św. w radomskiej farze, której przewodniczył bp Marek Solarczyk.
– Liturgia nazywa to dzisiejsze święto świętem Objawienia Pańskiego. Bóg, który objawia, ukazuje, dotyka swoją mocą i swoim życiem ludzkiego życia. Dzisiaj z tą intencją stajemy, zawierzając Bogu wszystkie nasze sprawy, prosząc, aby Jego moc, Boża moc nas chroniła, prowadziła i umacniała wszelkie dary od Niego otrzymane – powiedział bp Marek we wstępie do Eucharystii.
Bp Marek Solarczyk
Zaś w homilii Biskup Radomski przypomniał znaczenie darów złożonych Jezusowi przez Mędrców ze Wschodu.
– Kiedy rozważamy dzisiejszą Ewangelię o Królach, o Mędrcach, którzy odczytują prawdę o tym, że rodzi się król żydowski, którzy potrafią dostrzec znaczenie gwiazdy – idą za nią i szukają tego króla. I ostatecznie, kiedy już spotkali Maryję, Józefa i Dziecię – złożyli Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę. Dar człowieka, który człowiek powinien przynieś i ofiarować Bogu. Czyż w złocie nie zawiera się całe piękno i całe bogactwo, które jest znakiem wartości i blasku ludzkiego życia. Życia oddanego, przepełnionego troska o dobro, w którym jest poświęcenie, gotowość do ofiary. Jest piękno człowieka. Czyż te złote obrączki na waszych palcach, drodzy małżonkowie, nie są znakiem waszej miłości, wierności i uczciwości – jak to mówiliście w przysiędze małżeńskiej. Kiedy rozważamy tajemnicę kadzidła to uświadamiamy sobie to wszystko co sprawia, że człowiek potrafi odczytać i przyjąć to co jest znakiem i tajemnicą obecności Boga, a jednocześnie wykorzystać każdą okazję do tego, aby wejść w bliskość, aby rozważyć to co jest prawdą Boga, Jego wolą. Jest ten dar mirry; znak jasno przypominający, że jest wprowadzenie i zapowiedź Pańskiego pogrzebu. – mówił biskup Marek i dodał:
– Po skończonej Mszy św. wielu z nas ruszy w Orszaku Trzech Króli. To jest ten wyjątkowy znak i potwierdzenie tych darów, które niesiemy w pięknie i bogactwie naszego życia, w ufności płynącej z wiary jeżeli chodzi o to co jest Boże. Ale i z tą całą nadzieją, aby Bóg nas prowadził, aby nas umacniał, aby przemieniał to, co jest codziennością naszego życia. Niech Jego błogosławieństwo nas prowadzi. Niech Trzej Królowie będą każdego dnia dla nas wielką zachętą, abyśmy we wspólnocie wiary potrafili przeżywać to, co jest naszym życiem i chronić to, co jest darem Boga.
Bp Marek Solarczyk, homilia:
Na zakończenie Eucharystii bp Marek pobłogosławił kadzidło i kredę do oznaczenia drzwi domów i mieszkań.
Bp Marek Solarczyk, modlitwa:
Radomski orszak rozpoczął się na Rynku od modlitwy Anioł Pański. Następnie korowód przeszedł ulicą Żeromskiego do placu Corazziego, gdzie oddano pokłon Dzieciątku Jezus w przygotowanej szopce bożonarodzeniowej. Podczas orszaku uczestnicy obejrzeli scenki związane z historią zbawienia i Bożym Narodzeniem.
Nim na zakończenie orszaku zabrzmiały kolędy w wykonaniu Chóru Katedralnego, padły słowa życzeń noworocznych i podziękowań.
– Ta uroczystość kojarzy się nam z Gwiazdą Betlejemską, która Mędrców prowadziła do Jezusa. Życzę wam wszystkim takiej gwiazdy, bo każdy z nas ma w sercu coś, do czego dąży, czego pragnie, o czym marzy. Chciałbym, żeby każdy z nas miał taką gwiazdę, która do tego właśnie go zaprowadzi – mówił Jerzy Zawodnik, wiceprezydent Radomia.
– W moim sercu ogromna radość, bo zobaczyłam, jak wielu dzisiaj radomian uczestniczy w tym orszaku. Cieszy mnie ogromnie to poczucie wspólnoty. Życzę wszystkiego, co najlepsze w nowym roku, wszelkich łask Bożych, dobra, dużo zdrowia – powiedziała Kinga Bogusz, przewodnicząca Rady Miejskiej.
Podziękowania za organizację orszaku i życzenia wypowiedział również bp Marek Solarczyk:
– 6 stycznia, Święto Objawienia Pańskiego – to jest ten czas, w którym chcemy dziękować Panu Bogu za to, że jest, za to, że my możemy z Nim być. Życzę wam, moi drodzy, aby dzisiejsze święto umocniło tę obecność Boga ze wszystkimi Jego darami w waszym życiu. Niech to będzie również czas, który nam pomoże, abyśmy poprzez nasze życie mogli rzeczywiście każdego kolejnego dnia objawiać to, co jest znakiem Bożej dobroci, Bożej miłości i Bożego pokoju. Niech Pan Bóg wszystkim błogosławi. – powiedział biskup i zaprosił na radomskie świętowanie 50. rocznicy peregrynacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej:
– Jest w planach, abyśmy tego dnia, w piątek wieczorem, 17 czerwca, przenieśli Jasnogórski Obraz z plebanii mariackiej do naszej katedry. Już was zapraszam na te uroczystości. – dodał bp Marek.
Orszak Trzech Króli połączył pokolenia; wśród uczestników byli zarówno rodzice z małymi dziećmi, jak również młodzież i starsi. Dla uczestników radomskiego orszaku Rycerze Kolumba przygotowali 6 tysięcy koron, a na zakończenie – gorącą herbatę.
Koordynatorem radomskiego Orszaku Trzech Króli jest ks. Gabriel Marciniak, proboszcz parafii MB Bolesnej w Radomiu i kapelan Rycerzy Kolumba Rady 15216.
– Ta rada zainicjowała orszaki w Radomiu. Teraz w organizację angażują się wszystkie rady, ponieważ jest bardzo dużo pracy. Marsz organizujemy po raz 10., ale szopka przed Urzędem Miejskim ustawiona jest po raz 11. W ubiegłym roku nie było orszaku, zachęcaliśmy do spaceru przy szopce. Rozdaliśmy wtedy 2 tys. koron. Był pokłon Panu Jezusowi. Cieszę się, że w tym roku jest bardzo dużo ludzi, że tylu nas wyszło na ulice zamanifestować swoją wiarę, przywiązanie do wartości chrześcijańskich. Co roku hasło naszego orszaku brzmi: „Tobie, Królu i Panie, kłaniają się radomianie”, bo przecież jego celem jest pokłonić się Panu Jezusowi Zbawicielowi i Mesjaszowi. – mówi ks. Gabriel Marciniak.
Oprócz Radomia podobne orszaki odbyły się w kilkunastu miejscowościach naszej diecezji; m.in. w Pionkach, Skarżysku Kam., Starachowicach, Końskich, Drzewicy czy Szydłowcu.