Kapituła Ostrobramska czeka na nominacje do Medalu Miłosierdzia

Wręczenie medalu „Dominae de Porta Aciali operibusque misericordiae deditus”. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Można zgłaszać kandydatów do medalu „Dominae de Porta Aciali operibusque misericordiae deditus” (Oddany Pani z Ostrej Bramy i dziełom miłosierdzia).

– W imieniu Kapituły Ostrobramskiej uprzejmie proszę Księży Proboszczów o nadsyłanie na adres Sanktuarium Ostrobramskiego w Skarżysku-Kamiennej wniosków o uhonorowanie tym medalem znanych sobie osób, zasłużonych w szerzeniu czci dla Matki Bożej lub wyróżniających się dziełami miłosierdzia. – prosi ks. prał. Jerzy Karbownik, Dziekan Kapituły Ostrobramskiej.

• Zgodnie z Regulaminem Medalu wniosek powinien zawierać:
    • imię i nazwisko kandydata, ewentualnie tytuły i godności,
    • dokładny adres i telefon,
    • krótki biogram kandydata ze szczególnym uwzględnieniem zaangażowania w szerzenie czci dla Matki Bożej lub pełnienia godnych uznania dzieł miłosierdzia,
    • rzeczową opinię księdza proboszcza.

Kandydatów do tegorocznego wyróżnienia (medal i okolicznościowy dyplom) należy zgłaszać najpóźniej do końca października br.

O przyznaniu medalu decyduje Kolegium Kapituły Ostrobramskiej w głosowaniu tajnym.

Medal „Dominae de Porta Aciali operibusque misericordiae deditus”. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Medal „Dominae de Porta Aciali operibusque misericordiae deditus” (Oddany Pani z Ostrej Bramy i dziełom miłosierdzia) ustanowiła Kapituła Ostrobramska w Skarżysku-Kamiennej w 2014 roku, z okazji ogłoszenia kościoła sanktuaryjnego Matki Bożej Miłosierdzia – Bazyliką Mniejszą. Jest on corocznie wręczany podczas uroczystości odpustowej 16 listopada duchownym i świeckim, którzy wyróżniają się szerzeniem czci dla Matki Bożej lub godnymi uznania dziełami miłosierdzia.

Wśród laureatów Medalu są: kard. Gerhard L. Müller, kard. Henryk Gulbinowicz, abp Wacław Depo, śp. abp Zygmunt Zimowski, bp Henryk Tomasik, kilku zacnych kapłanów, Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus, Siostry Służki, Parafialny Zespół Caritas w Zwoleniu oraz wielu świeckich mężczyzn i kobiet.