Kobieca pielgrzymka pod osłoną nocy

5, Nocna Pielgrzymka Kobiet do Błotnicy. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Już po raz piąty do sanktuarium Matki Bożej Pocieszania w Starej Błotnicy wybrały się  kobiety. Na nocne pielgrzymowanie – w rygorze sanitarnym związanym z koronawirusem – wybrało się około 350 pań. Pielgrzymkę zorganizowali Rycerze Kolumba z Rady 14004 działającej przy parafii pw. MB Częstochowskiej w Radomiu.

Pielgrzymka rozpoczęła się Apelem Jasnogórskim w kościele na radomskim os. Kaptur, a modlitwę poprowadził ks. prał. Wiesław Lenartowicz, proboszcz parafii i przewodnik pielgrzymki.

– Stajemy do apelu, to znaczy chcemy zdać Matce Bożej sprawozdanie, rozliczyć się ze wszystkiego, co jest radosne, ale także przyznać do tego, co jest smutne. Stanąć do apelu to znaczy wiedzieć, kim jestem i dokąd idę. Kim jestem – to znaczy, jakie wartości wyznaję. Jaką drogą chcę iść i dokąd chcę dojść? To jest motto naszego życia. Dlatego najpierw zróbmy szczery rachunek sumienia, zastanawiając się nad tym, co powiemy dzisiaj przez całą noc naszego pielgrzymowania naszej Matce i Królowej, która patrzy na nas oczami matczynymi. A przed Matką nic ukryć się nie da. Stańmy wiec w całej prawdzie i zróbmy rachunek sumienia – zachęcał ks. Lenartowicz.

Ks. Wiesław Lenartowicz, rozważanie:

Przypomniał również hasło tegorocznej pielgrzymki, które brzmi: „Wielka tajemnica wiary – Eucharystia daje życie”. Podczas pielgrzymki rozważane były słowa mistyczki …. na temat Eucharystii.

– Mieliśmy przez cały duszpasterski rok koncentrować się na tym, czym jest Eucharystia, ale pan Bóg chciał inaczej. Zechciał, abyśmy zanim zajmiemy się tym, czym jest Eucharystia, aby zanim będziemy się Nim w pełni karmić, najpierw odbyli właściwy post. I ten post, który w tym roku dla świata zwał się pandemią, dla nas stał się postem od Eucharystii. Stał się postem, który pokazuje, jak wygląda życie bez Eucharystii. A post stawia człowieka w prawdzie. Kiedy pościmy, odkrywamy w sobie nasze słabości. (…) Eucharystia też postawiła nas przed takim zwierciadłem prawdy. Czy mogę żyć bez Boga, bez Eucharystii, bez Komunii św.? Czy ja stawiam sobie pytanie, co to jest Eucharystia? Sami musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy mogę żyć bez Chrystusa w Eucharystii – mówił ks. Lenartowicz.

Rozważanie:

Trasę 26 km z Radomia do Błotnicy pątniczki przeszły zachowując reżim sanitarny: maseczki na nosie i ustach oraz korzystanie z środków dezynfekujących podczas odpoczynków i posiłków. To wymagania sanitarne związane z ochroną przed COVID-19.

Pielgrzymowanie zakończyło się Mszą św. o godz. 6.00 w sanktuarium w Starej Błotnicy.

Rycerze Kolumba dołożyli starań by nocne pielgrzymowanie nie było zbyt obciążające dla pań. Zapewnili gorący posiłek, na wszystkich postojach można było wypić gorącą herbatę lub kawę, a po Mszy św. na panie czekały autokary, które przywiozły je do Radomia.

Pielgrzymka miała również element charytatywny: ofiary złożone przy rejestracji w wysokości min. 30 zł będą przekazane na rzecz katolickiej parafii św. Józefa w Shekhan k. Mosulu, której kościół zniszczyli bojownicy Państwa Islamskiego. Rycerze z Radomia włączają się w ten sposób w ogólnoświatowy projekt „Adopcja Parafii”, niosący pomoc chrześcijanom w Iraku w odbudowie zniszczonych świątyń.

Część I

Failed to get data. Error:

Część 2 – foto: Andrzej Kacak, Rycerz Kolumba

Failed to get data. Error: