KOŃSKIE – Parafia pw. św. Mikołaja

KONTAKT:

DUSZPASTERZE:

• Proboszcz:
    • ks. kan. lic. Jacek Sylwester Wieczorek, jun.
  • Wikariusze:
    • ks. mgr Michał Podsiadły
    • ks. mgr Marcin Dobek
    • ks. Piotr Marcin Ordowicz
    • ks. mgr Paweł Piwowarczyk
    • ks. mgr Daniel Natorski

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 9.30;
    • 11.00;
    • 12.15;
    • 15.00;
  • Święta zniesione:
    • 9.30;
    • 11.00;
    • 12.15;
    • 15.00;
  • Dni powszednie:
    • 6.30;
    • 7.00;
    • 7.30;
    • 17.30;

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Końskie – ulice: Armii Krajowej, Hubala, Kazanowska, Kiepury,  ks. J. Granata, Kilińskiego, Plac Kościuszki, Krakowska (do nr 43), Lipowa, Łazienna, 1 Maja, 3 Maja (bloki – 2, 4, 6), Mieszka I, Mostowa, Niepodległości (bloki – 1, 3, 5), Odrowąża, Partyzantów, Piłsudskiego, J. Piwnika-Ponurego, Pocztowa, Południowa (do nr 42), Północna, Polna, Robotnicza, Spokojna, Sportowa, Spółdzielcza, Starowarszawska, Staszica, Strażacka, 16 Stycznia, W. Szwieca-Robota, Targowa, Traugutta, Warszawska, Warsztatowa, Wjazdowa, Wojska Polskiego, Zamkowa, Zielona, Związku Walki Zbrojnej, Zwycięstwa;
    • miejscowości: Barycz, Bębnów, Dyszów, Kornica, Piasek, Smarków-Bieduszki, Sielpia Mała.
  • Odpusty:
    • św. Mikołaja (6 grudnia),
    • bł. ks. Kazimierza Sykulskiego (12 czerwca)
  • Dzień adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • adoracja wieczysta
  • Kościoły filialne:
    • pw. św. Stanisława Kostki w Smarkowie,
      • Msza św. w niedziele i święta o godz. 9.00
    • pw. Miłosierdzia Bożego w Bębnowie,
      • Msza św. w niedziele i święta o godz. 12.00
    • pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Kornicy,
      • Msza św. w niedziele i święta o godz. 11.00
  • Kaplica:
    • w Domu Pomocy Społecznej w Końskich, ul. Warszawska,
      • Msza św. w niedziele i święta o godz. 10.00
  • Dom zakonny:
    • Zgromadzenie Córek Maryi Niepokalanej, kaplica,
      • ul. Polna 7, Końskie
      • T: +48 41 372 39 76
  • Historia:

Pierwotny kościół znajdował się poza obrębem dzisiejszego miasta, prawdopodobnie w miejscu kościoła św. Anny. Następny pochodził z ok. 1220 r. i był murowany, z fundacji Iwona Odrowąża, biskupa krakowskiego. Wtedy prawdopodobnie powstała też parafia. Obecny kościół pw. św. Wojciecha i św. Mikołaja został zbudowany między 1492 a 1520 r. z kamienia ciosanego, ściany otoczone szkarpami. Wewnątrz był odnawiany w 1777 r. Rozbudowa kościoła została zainicjowana przez ks. Kajetana Zielińskiego, a dokonana w latach 1902–1903, wg projektu arch. Wacława Popławskiego, staraniem ks. Albina Chojko. Kościół restaurowano w 1979 r. staraniem ks. Józefa Barańskiego. Od 1993 r., staraniem ks. Andrzeja Zaparta, trwały prace przy zmianie ukształtowania prezbiterium oraz przy restauracji stropów. W latach 1929–1941 proboszcz:em tej parafii był bł. ks. Kazimierz Sykulski, zamordowany 11 XII 1941 r. w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz Birkenau. W 1993 r. abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce, ogłosił świątynię kolegiatą, a przy niej, decyzją bp. Edwarda Materskiego, została erygowana kapituła kolegiacka św. Mikołaja. Kościół jest murowany z piaskowca ciosowego, orientowany, późnogotycki z neogotyckimi przekształceniami, jednonawowy, dach jest kryty dachówką ceramiczną. Na szkarpie południowej znajduje się zegar słoneczny z 1621 r.

MAPA DOJAZDU: