KOŃSKIE – Parafia pw. św. Anny

• Pomoc duszpasterska
    • ks. kan. Eugeniusz Tyburcy

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 8.00;
    • 10.00;
    • 16.00 – tylko w Wielkim Poście, w maju i październiku
  • Święta zniesione:
  • Dni powszednie:
    • 7.30 – poniedziałek-wtorek
    • 18.00 – środa-sobota (zima – 17.00)

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Końskie – ulice: Browarna, Cicha, Działkowa, Folwarczna, Górna, Jasna, Kościeliska, Krzywa, Nowa, Ogrodowa, Partyzantów (od ul. Browarnej), ks. Jerzego Popiełuszki, Rzeczna, Słoneczna, ks. Kazimierza Sykulskiego, Wschodnia, ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego, Źródlana;
    • miejscowości: Izabelów, Stadnicka Wola.
  • Odpusty:
    • św. Anny (26 lipca),
    • św. Jana Chrzciciela (24 czerwca)
  • Dzień adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • sobota po II Niedzieli Adwentu
  • Nabożeństwa:
    • majowe, październikowe – …
    • Nowenna do św. Anny – w każdą środę
  • Historia:

W dzielnicy Końskich zwanej dawniej Kościółki, Kościeliska, obecnie zaś Browary, zbudowano ok. 1770 r. kościół pw. św. Jana Chrzciciela z fundacji Jana Fajgla, burgrabiego krakowskiego. Poświęcono go w 1778 r. Był on kaplicą dworską, a nabożeństwa były celebrowane dla rodziny Małachowskich, następnie Tarnowskich. Ok. 1820 r. władze carskie przeznaczyły kościół na arsenał, skład broni i amunicji dla miejscowego garnizonu wojskowego. Po ośmiu latach ks. Antoni Zwoleński, proboszcz: konecki, odzyskał świątynię nazywaną kościołem cmentarnym, bo w jego sąsiedztwie od 1777 r. był urządzony cmentarz grzebalny. W 1913 r. kościół uległ częściowemu zniszczeniu na skutek pożaru. Odbudowano go w 1918 r. staraniem hr. Anny z Branickich Tarnowskiej. Od tej pory zaczęto używać drugiego tytułu kościoła – św. Anny. W czasie odbudowy umieszczono w głównym ołtarzu kopię obrazu Matki Bożej Dzikowskiej ofiarowaną przez hr. Zdzisława Tarnowskiego. Po II wojnie światowej kościołem św. Anny i św. Jana zaopiekowała się parafia. Dla wygody okolicznych mieszkańców od 1970 r. sprawowano w nim Msze św. w niedziele, a potem w dni powszednie. Parafia została erygowana 5 XI 1986 r. przez bp. Edwarda Materskiego. W latach 1994– –1996 staraniem ks. Czesława Bieńka dokonano zmian w celu zwiększenia powierzchni użytkowej świątyni. Kościół jest jednonawowy, murowany z kamienia.

MAPA DOJAZDU: