Ks. inf. Stanisław Pindera przechodzi na emeryturę

Ks. inf. Stanisław Pindera. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Biskup Henryk Tomasik przyjął rezygnację z urzędu ks. inf. Stanisława Pindery, proboszcza parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starachowicach.

Pomimo nieukończonego jeszcze wymaganego wieku, ks. Pindera podjął tę decyzję – jak sam to podkreślił – „w najlepszym momencie”.

– W tym czasie gdy człowiek czuje potrzebę jakiejś zmiany. Jak się ten moment przeoczy to wszyscy dookoła wiedzą, że powinien odejść. Tylko sam zainteresowany nie jest tym zainteresowany. Ja czuje potrzebę takiej zmiany w duszpasterskiej sztafecie w naszej parafii. – powiedział ks. inf. Stanisław Pindera.

Prócz funkcji proboszcza parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starachowicach (os. Wanacja), ks. Pindera jest również wikariuszem biskupim do spraw prawno-administracyjnych. Podejmował też ważne dzieła budowlano-administracyjne, które powierzali mu kolejni ordynariusze: bp Edward Materski, bp Jan Chrapek, bp Zygmunt Zimowski i bp Henryk Tomasik; m.in. gmach Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu, siedziba radomskiej Kurii Biskupiej przy ul. Malczewskiego, ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego w Radomiu czy Ośrodek Edukacyjno-Charytatywny „Emaus” w Turnie koło Białobrzegów.

Dzień odpustu parafialnego (27.06) był dniem wdzięczności parafian za osobę księdza infułata – organizatora i budowniczego parafii na starachowickiej Wanacji. Mszy św. przewodniczył bp Henryk Tomasik.

Za zaangażowanie w działalność społeczną i duszpasterską ks. Pindera otrzymał od Prezydenta RP Andrzeja Dudy Złoty Krzyż Zasługi. Prezydenckie odznaczenie wręczyła Agata Wojtyszek, Wojewoda Świętokrzyski.

Ks. Pindera przechodzi na emeryturę, ale pozostaje w parafii jako rezydent. Nowym proboszczem został mianowany ks. Andrzej Kania, dotychczasowy proboszcz parafii w Ruskim Brodzie, a przed laty wikariusz w parafii na starachowickiej Wanacji.

Ks. Stanisław Pindera urodził się 23 listopada 1946 r. w Kozienicach. Tam ukończył LO im. S. Czarnieckiego. Święcenia kapłańskie przyjął 13 czerwca 1970 roku w Sandomierzu. W 1982 roku został mianowany proboszczem nowej parafii na os. Wanacja w Starachowicach; Patronką parafii została Matka Boża Nieustającej Pomocy. W 1989 roku został kanonikiem Kapituły Katedralnej, a w 1991 roku Kapelanem Honorowym Jego Świątobliwości Jana Pawła II (prałatem). W 2008 roku został mianowany Protonotariuszem Apostolskim Jego Świątobliwości Benedykta XVI (infułatem).

Wielką pasją, którą ks. Stanisław realizuje z prawdziwym artyzmem, kunsztem i znawstwem, jest fotografia. W tej dziedzinie ma na koncie wiele nagród i albumowych publikacji. W 2004 roku został członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. W jego powojennej historii jest pierwszym kapłanem należącym do tego prestiżowego stowarzyszenia.