Kurs pastoralno-liturgiczny dla fotografów i operatorów sprzętu audiowizualnego

Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Tegoroczna edycja Kursu pastoralno-liturgicznego dla fotografów i operatorów sprzętu audiowizualnego odbędzie się w sobotę, 14 marca 2020 r. w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu (ul. Młyńska 23/25). Początek o godz. 9.00, zakończenie ok. 14.00.

Obowiązujące przepisy liturgiczne wymagają ukończenia takiego kursu przez osoby (fotografów i operatorów kamer), które pragną dokumentować celebracje liturgiczne.

Celem szkolenia jest przekazanie uczestnikom kursu wiedzy niezbędnej do rejestrowania przebiegu uroczystości liturgicznych. Tematyka kursu obejmuje zagadnienia teoretyczne i praktyczne związane z obecnością fotografów i kamerzystów w kościele podczas liturgii, szczególnie podczas celebracji Mszy św. oraz sprawowania sakramentów (m.in. chrztu świętego, małżeństwa i bierzmowania). Zostaną również poruszone tematy dotyczące rejestrowania uroczystości I Komunii Świętej i liturgii pogrzebowej.

Zajęcia będą odbywały się zarówno na sali wykładowej jak również w kaplicy seminaryjnej, a poprowadzą je eksperci w dziedzinie liturgiki oraz dziennikarze i fotoreporterzy, którzy na co dzień zajmują się dokumentowaniem uroczystości religijnych w Diecezji Radomskiej.

Podczas każdej części szkolenia ważnym elementem są pytania zadawane przez uczestników.

Potwierdzeniem uczestnictwa w kursie jest zaświadczenie i identyfikator, które będzie można odebrać kilka dni po szkoleniu. Identyfikator należy okazywać gospodarzowi miejsca (np. księdzu proboszczowi) podczas ustalania zasad fotografowania lub filmowania.

Dokumenty potwierdzające ukończenie kursu są ważne bezterminowo i można się nimi posługiwać także poza granicami Diecezji Radomskiej.

W kursie mogą wziąć udział wszyscy chętni, również spoza Diecezji Radomskiej.

Rejestracja:

Należy wypełnić formularz zgłoszeniowy (do pobrania poniżej) i przesłać go do organizatora kursu do 10 marca 2020 r. jedną z wybranych metod:

• poczta elektroniczna: kurs-foto@diecezja.radom.pl
  • poczta tradycyjna: Kuria Diecezji Radomskiej, ul. Malczewskiego 1, 26-610 Radom z dopiskiem: „Kurs dla fotografów”
  • osobiście – kopertę ze zgłoszeniem można zostawić:
    • w budynku Kurii Diecezji Radomskiej (ul. Malczewskiego 1) w Wydziale Katechetycznym (parter)
    • bądź w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu (furta; ul. Młyńska 23/25)

Do zgłoszenia prosimy dołączyć zdjęcie formatu legitymacyjnego (wymiary: 35×45 mm; zalecamy plik graficzny w formacie JPG: 413×531 pikseli przy 300dpi) opisane imieniem i nazwiskiem. Prócz podania podstawowych danych osobowych (potrzebnych do wystawienia zaświadczenia i przygotowania identyfikatora) oraz podpisania zgody na przechowywanie i przetwarzanie danych osobowych, prosimy o sygnowanie formularza podpisem księdza proboszcza i pieczęcią parafii zamieszkania Kursanta lub parafii na terenie której działa firma.

Koszt udziału w kursie wynosi 200 zł (płatne na miejscu w dniu kursu).

Więcej informacji: