LIPA – Parafia pw. św. Wawrzyńca

• ks. mgr Marek Relidzyński
  • Wikariusz:

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 8.00;
  • Święta zniesione:
    • 8.00;
  • Dni powszednie:
    • 16.30;

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Biały Ług, Cis, Greszczyn, Hucisko, Jakimowice, Lipa, Młotkowice, Słomiana, Szkucin.
  • Odpusty:
    • św. Wawrzyńca (10 sierpnia),
    • św. Katarzyny (25 listopada),
    • NMP Królowej Polski w Jakimowicach (3 maja)
  • Dzień adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • środa po V Niedzieli Wielkiego Postu
  • Nabożeństwa:
    • maj, październik
      • Lipa – 17.30
      • Jakimowice – 15.30
  • Kościół filialny:
    • pw. NMP Królowej Polski w Jakimowicach,
      • Msze św.
        • w niedziele i święta o godz. 10.00
  • Historia:

Pierwotny kościół istniał w 1129 r. Parafia została erygowana przed 1416 r. W 1521 r. istniał tu kościół pw. św. Wawrzyńca i św. Katarzyny określany jako stary. Około 1636 r. została dobudowana do niego kaplica pw. św. Rozalii i prawdopodobnie Matki Bożej Różańcowej staraniem ks. Wawrzyńca Tadajewskiego i Bartłomieja Ruszeńskiego. Obecny kościół powstał w 1761 r. z fundacji Ignacego Strzembosza, podczaszego podlaskiego. Poświęcenia świątyni dokonał w 1764 r. ks. Wawrzyniec Dziurkiewicz, proboszcz Pałkowa i dziekan żarnowski. Kościół został przebudowany i odnowiony w 1831 r. i 1875 r. Jest budowlą orientowaną, jednonawową, częściowo drewnianą o konstrukcji zrębowej. Kościół pw. NMP Królowej Polski w Jakimowicach, wg projektu arch. Zdzisława Wieka, został zbudowany w 1983 r. staraniem mieszkańców wiosek Jakimowice, Kolonia Jakimowice i Słomiana pod kierunkiem ks. Stefana Kozłowskiego. Świątynię poświęcił bp Edward Materski. Kościół jest zbudowany z czerwonej cegły.

W latach 2015-2018 r. trwała budowa wieży w kościele filialnym w Jakimowicach, która aktualnie pełni również funkcję kaplicy. Poświęcona przez ks. bp. Henryka Tomasika 6 X 2018 r. W 2018 r. została wybudowana specjalna scena teatralna przy zabytkowym kościele w Lipie, która również pełni funkcję ołtarza polowego.

MAPA DOJAZDU: