LISÓW – Parafia pw. Nawiedzenia NMP

• Proboszcz:
    • ks. mgr Czesław Sobolewski

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 7.30;
    • 9.00;
    • 11.30;
    • 18.00 (od maja do września)
    • 16.00 (od września do kwietnia)
  • Dni powszednie:

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Bartodzieje, Lisów, Piaseczno, Wola Bierwiecka.
  • Odpusty:
    • Nawiedzenia NMP (2 lipca)
  • Dzień adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • 22 listopada
  • Historia:

Lisów był gniazdem rodu Lisowskich, herbu Lis. W 1414 r. dziedzice, wystawiwszy kościół drewniany pw. Wniebowzięcia NMP i św. Agnieszki, wystarali się u prymasa Mikołaja Trąby o erygowanie filii par. Goryń, z siedzibą dla księdza. Kolejny kościół, fundacji Hieronima Piaseckiego starosty gieranowskiego i jego żony Anny, zbudowano w 1644 r. Był on drewniany i kryty gontem. Dedykował go w 1637 r. bp Stanisław Starczewski. Kościół ten służył parafianom katolikom z Jedlińska, gdy ich kościół został zajęty przez arian od połowy XVI do początku XVII w. W XIX stuleciu, ze względu na zły stan świątyni, została podjęta decyzja o jej rozebraniu, co nastąpiło w 1847 r. Do 1881 r. parafianie uczęszczali do Piaseczna, gdzie był kościół przy cmentarzu grzebalnym. Obecna świątynia pw. Nawiedzenia NMP, wg projektu Antoniego Kacpra Wąsowskiego (Wąsowicza) z Radomia, została zbudowana w latach 1879–1881 staraniem ks. Pawła Pawłowskiego. Poświęcił ją w 1881 r. ks. Jan Kloczkowski, proboszcz z Jedlińska. Dedykacji kościoła dokonał w 1920 r. bp Paweł Kubicki. W 1969 r. świątynia była restaurowana. Jest obiektem jednonawowym, zbudowanym z cegły.

MAPA DOJAZDU: