MAGNUSZEW – Parafia pw. św. Jana Chrzciciela

• Rezydent:
    • ks. kan. Florian Sylwester Rafałowski

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 9.00;
    • 10.15;
    • 12.00;
  • Święta zniesione:
    • 9.00;
    • 10.15;
    • 12.00;
  • Dni powszednie:

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Aleksandrów, Bożówka, Dębowola, Grzybów, Kępa Skórecka, Kurki, Latków, Magnuszew, Osiemborów, Ostrów, Przewóz Stary, Przewóz Tarnowski, Przydworzyce, Trzebień, Tyborów, Urszulin, Wilczkowice Dolne, Wilczowola, Wola Magnuszewska, Wólka Tarnowska, Żelazna Nowa, Żelazna Stara
  • Odpusty:
    • św. Jana Chrzciciela (24 czerwca),
    • Przemienienia Pańskiego (6 sierpnia),
    • św. Mikołaja (6 grudnia)
  • Dzień adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • sobota po III Niedzieli Adwentu
  • Dom zakonny:
    • Zgromadzenie Sióstr Służek NMP Niepokalanej,
      • ul. Bohaterów Studzianek 10, 26-910 Magnuszew
      • T: +48 48 621 74 93
  • Historia

Magnuszew był gniazdem rodu Magnuszewskich herbu Ogończyk, a potem własnością Potockich i Zamojskich. Właściciel wsi Świętosław uzyskał w 1377 r. prawa miejskie od Siemowita III, księcia mazowieckiego, później kilkakrotnie potwierdzane. Rozwój sąsiedniej Warki spowodował upadek Magnuszewa, który ok. 1576 r. utracił prawa miejskie. Dopiero kolejny właściciel Andrzej Zamojski, kanclerz wielki koronny, uzyskał w 1774 r. odnowienie praw miejskich od króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W 1778 r. pożar zniszczył miasto. Odbudowano je w I połowie XIX w. staraniem Stanisława Zamojskiego, który rozwijał tu rzemiosło. W 1869 r. Magnuszew utracił prawa miejskie. Pierwszy kościół powstał przed 1378 r., w tym czasie erygowano też parafię. Świątynia spłonęła w 1655 r. Kolejny drewniany kościół wybudowano w 1758 r., ale dwadzieścia lat później i ten został spalony. Obecna świątynia pw. św. Jana Chrzciciela, wg projektu arch. Joachima Hempla, fundacji Konstancji z Czartoryskich Zamojskiej, została wzniesiona w latach 1786–1787. Dedykował ją w 1821 r. bp Adam Prosper Burzyński. Po zniszczeniach I wojny światowej kościół został odnowiony staraniem ks. Tomasza Krauzera. W latach 1972–1975 był gruntownie restaurowany staraniem ks. Jana Rogusia. Jest świątynią orientowaną, późnobarokową, wybudowaną z cegły palonej.

MAPA DOJAZDU: