Czas epidemii nie osłabił pobożności maryjnej i w wielu miejscach – przy figurach i kapliczkach przydrożnych – wierni spotykają się na majową modlitwę. Często miejsca te uświęcone są wielowiekową modlitwą, a powstały np. jako wota wdzięczności za ustanie poprzednich epidemii.
Taka kapliczka znajduje się m.in. w Żarnowie przy Placu 900-lecia (rozjazd Końskie–Kielce). Powstała jako wotum wdzięczności za uratowanie miasta od epidemii cholery, która na przełomie 1863-64 roku przetoczyła się przez tamtejsze tereny. Jej fundatorem był Kajetan Millak, a patronuje jej św. Rozalia, orędowniczka w czasie zarazy. Kapliczkę poświęcono 7 maja 1864 roku. W 2009 roku, podczas przebudowy skrzyżowania, rozebrano historyczną kapliczkę i kilkanaście metrów dalej od podstaw zbudowano nową, zachowując jednak jej pierwotny kształt. Przeniesienie obrazu św. Rozalii odbyło się 6 maja 2009 r., czyli niemal 145. rocznicę powstania pierwszej. Kapliczką opiekują się sąsiadujący z nią mieszkańcy, a miejsce wokół kapliczki jest tak przygotowane, by było bezpieczne i wygodne dla osób, które przychodzą tam na modlitwę. A gromadzą się przy niej mieszkańcy Żarnowa m.in. na nabożeństwa majowe.
Przy pochodzącym z 1935 roku krzyżu spotykają się mieszkańcy Kolonii Opatkowice, wierni z parafii sanktuaryjnej NMP Królowej Różańca Św. w Wysokim Kole. W minioną niedzielę, 3 maja, wraz nimi modlił się ks. Szymon Mucha, proboszcz parafii i kustosz sanktuarium.
https://www.facebook.com/1660819217540088/videos/2658240531090822/
Za nami pierwsze dni maja. Zapraszamy do podzielenia się jak wyglądają nabożeństwa majowe w Waszych miejscowościach. Zdjęcia z krótkim opisem (np. z informacją o historii figury czy kapliczki) można wysyłać na adres admin@diecezja.radom.pl. Można również wysyłać zdjęcia z poprzednich lat. Będzie je można obejrzeć w specjalnie przygotowanej galerii.