Maturzyści: “Pod Twoją obronę uciekamy się…”

Maturzyści zawierzają egzamin dojrzałości Matce Bożej Opiekunce w radomskiej katedrze. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

– Matko trudnych wyborów! Stajemy przez Tobą, aby się powierzyć na czas matur i trudnego wyboru drogi życiowej. – modlili się maturzyści w radomskiej katedrze zawierzając czas egzaminów Matce Bożej Opiekunce. Modlitwie przewodniczył Biskup Henryk Tomasik.

W środę (22.04) była planowana doroczna Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Radomskiej na Jasną Górę; jednak z powodu epidemii została odwołana. Zamiast tego o godz. 18.00 w katedrze radomskiej została odprawiona Msza święta w intencji maturzystów. Modlitwie przewodniczył Biskup Henryk Tomasik.

W świątyni, zgodnie z przepisami, było kilkadziesiąt osób, a Eucharystia była transmitowana na naszej stronie internetowej oraz na stronie radomskiej katedry.

Bp Henryk Tomasik homilię rozpoczął od trudnych pytań:

– Dzisiaj stajemy z pytaniami: co będzie z maturą? Kiedy to się skończy? Jak będzie wyglądał świat, jak będzie wyglądało życie społeczne i religijne? Te pytania wpisują się w sytuację świata i Polski. Doświadczamy bezradności człowieka. Już wiemy, że człowiek nie jest wszechmocny, nie jest wszechmocna nauka, osiągnięcia techniki w medycynie. – mówił bp Henryk Tomasik.

Biskup Radomski przypomniał również znaczenie dojrzałości i odpowiedzialności w życiu dorosłym. Przypomniał również, że w życiu każdego człowieka potrzebny jest mocny fundament.

– Na drodze kształtowania dojrzałości musi być mocny fundament. Dla nas takim fundamentem jest wiara, przyjęcie Osoby Jezusa Chrystusa. I o to dzisiaj się modlimy dla Was, Maturzyści: abyście mieli jasny, mocny i pewny fundament: Osobę Chrystusa i postawę wiary. – zapewniał biskup radomski.

Bp Henryk Tomasik, homilia:

Na zakończenie Mszy św. przedstawiciele tegorocznych maturzystów, klęcząc przed figurą Matki Bożej Opiekunki, Patronki Katedry, odczytali „Akt Zawierzenia”.

– „Pod Twoją obronę uciekamy się, Święta Boża Rodzicielko…” – wołamy dziś do Ciebie, Maryjo, nasza najlepsza Matko, Matko pięknej miłości, Panno Niepokalana. My, młodzież maturalna Diecezji Radomskiej, stajemy przed Tobą, w naszej radomskiej katedrze, by upraszać Twojej matczynej opieki na czas egzaminu dojrzałości, na czas życiowych wyborów i rozeznawania dróg naszego powołania… Matko trudnych wyborów! Stajemy przez Tobą, aby się powierzyć na czas matur i trudnego wyboru drogi życiowej. Ty, Matko, znasz nasze talenty i ograniczenia, także nasze marzenia, plany na przyszłość i nasze możliwości. Oddajemy się Tobie, powierzając nasze młode serca, nasze radości, nadzieje, a także trudności i problemy. Matko pięknej miłości, opiekuj się nami i prowadź nas! – modlili się maturzyści.

Akt zawierzenia:

Udzielają pasterskiego błogosławieństwa bp Henryk Tomasik złożył maturzystom życzenia

– Drodzy maturzyści, życzymy Wam spokojnego i owocnego przejścia przez ten etap, którym jest matura. Wszystkich, którzy rozpoczną za kilka miesięcy studia, zapraszamy do Duszpasterstwa Akademickiego. Życzymy Wam dobrych, spokojnych, mądrych decyzji dotyczących dalszej drogi życiowej. Życzymy Wam, abyście byli wierni Chrystusowi i z Chrystusem szli przez życie. – życzył bp Tomasik.

Organizatorem pielgrzymki i modlitwy za maturzystów jest Wydział Katechetyczny Diecezji Radomskiej.

– Każdego roku w pielgrzymce na Jasną Górę bierze udział tysięcy maturzystów, nauczycieli, katechetów z naszej diecezji. To nie tylko Msza św., ale również konferencje przygotowane przez Duszpasterstwo Akademickie naszej diecezji, Droga Krzyżowa na jasnogórskich wałach i modlitwa przed Obrazem Czarnej Madonny. Pielgrzymka to też świadectwo wiary młodzieży, przed którą jest egzamin dojrzałości i trudne zadanie wyboru drogi życiowej. Niestety w tym roku ze względu na epidemię musieliśmy się ograniczyć tylko do Mszy św. i kilkudziesięciu przedstawicieli maturzystów; pozostali mogli modlić się z nami dzięki transmisji internetowej. Dziękujemy, że niezmiennie razem z maturzystami są nasi Pasterze; szczególnie dziękujemy Biskupowi Henrykowi Tomasikowi za Mszę św. i pełną nadziei homilię do maturzystów. – mówi ks. Stanisław Piekielnik z Wydziału Katechetycznego.

O maturzystach pamiętali również Duszpasterze Akademiccy. Tego samego dnia, o godz. 20.30 w kaplicy Duszpasterstwa Akademickiego (przy ul. Górniczej 2) odbyła się Adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa różańcowa w intencji maturzystów. W modlitwie można było uczestniczyć poprzez internet.

Od 23 kwietnia radomscy duszpasterze akademiccy zapraszają maturzystów po indywidualne błogosławieństwo przed egzaminami. Błogosławieństwo będzie udzielane z zachowaniem zasad bezpieczeństwa dotyczących ochrony przed koronawirusem. Stąd też prośba o wcześniejszy telefon; oto numery: +48 692 430 795 i +48 508 340 761.

Google Photos Refresh Token invalid. Please authenticate from Photonic → Authentication.
Error encountered during authentication:
{
  "error": "unauthorized_client",
  "error_description": "Unauthorized"
See here for documentation.