Młodzi do… skansenu!?

Diecezjalne Dni Młodzieży, które zaplanowano na połowę czerwca 2019 roku, odbędą się w radomskim skansenie. List intencyjny w tej sprawie podpisali Ilona Jaroszek, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej i ks. Mariusz Wilk z Duszpasterstwa Młodzieży Diecezji Radomskiej.

Dni Młodzieży rozpoczną się w piątek i potrwają do niedzieli, a więc młodzi nie tylko przyjadą „pozwiedzać” skansen, ale będą również nocować. W programie spotkania będą warsztaty i koncerty oraz czas na modlitwę i zawieranie nowych znajomości.

– Plan spotkań zakłada, że będą to imprezy o charakterze kulturalnym i religijnym. Będą warsztaty, kurs pierwszej pomocy i – oczywiście – modlitwa. W centrum znajdzie się wspaniały koncert, połączony ze świadectwami ludzi, którzy odkryli w swoim życiu Chrystusa. Jednocześnie radomski skansen to miejsce, które uświadomi, że jesteśmy w centrum tego, co polskie, co jest naszym wielowiekowym dziedzictwem – mówi ks. Mariusz Wilk, szef Duszpasterstwa Młodzieży Diecezji Radomskiej.

Dlaczego skansen? W lipcu 2016 roku, podczas „Dni w Diecezjach” przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie, radomski skansen gościł kilka tysięcy młodych z całego świata.

– To było wyjątkowe wydarzenie. Kilkadziesiąt „Kół Gospodyń Wiejskich” nie tylko ich nakarmiło, ale także pokazało piękno i bogactwo polskiej kuchni. Potem widzieliśmy, jak strona internetowa Muzeum Wsi Radomskiej jest odwiedzana przez użytkowników z całego świata. To była wielka promocja polskich Światowych Dni Młodzieży i zarazem naszego regionu. – wspomina Ilona Jaroszek, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej.

Nie dziwi więc, że dwa lata po tym spektakularnym wydarzeniu, kolejny raz zaprosić młodzież do skansenu.

– Diecezjalne Dni Młodzieży, jakie odbędą się w połowie czerwca 2019 roku – to będzie trzydniowe wydarzenie. By to się stało, podpisaliśmy stosowny list intencyjny między diecezją radomską a Muzeum Wsi Radomskiej – mówi Otylia Sałek z diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży.