Młodzież u chorych

Młodzież w RCO. Foto: ks. Daniel Wiecheć

W środę, 5 lutego, w Radomskim Centrum Onkologii obchodzony był Światowy Dzień Chorego i  Światowy Dzień Walki z Rakiem. Tradycją już jest, że Dyrekcja RCO zaprasza na to wydarzenie młodzież Zespołu Szkół Agrotechnicznych i Gospodarki Żywnościowej w Radomiu.

W tym roku uczniowie pod kierunkiem katechety ks. Daniela Wiechecia przygotowali program przybliżający nauczanie św. Jana Pawła II o chorych.

– Nie zabrakło wspólnych śpiewów. Razem z pacjentami i pracownikami Służby Zdrowia oraz dyrekcją uczciliśmy zbliżający się Światowy Dzień Chorego, który przypadnie 11 lutego, oraz obchodzony wczoraj Światowy Dzień Walki z Rakiem. Bardzo miły prezent zrobili pacjentom radomskiej onkologii państwo z Centrum Kultury w Wolanowie, którzy obdarowali każdego poduszkami uszytymi specjalnie na tę okazję. – mówi ks. Wiecheć, wikariusz parafii pw. Bożego Macierzyństwa NMP w Radomiu.

Światowy Dzień Chorego obchodzony jest corocznie 11 lutego w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Ustanowił je papież Jana Pawła II w 13 maja 1992 roku w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na życie świętego papieża.

Kilka dni wcześniej, 4 lutego, obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem, ustanowiony na Światowym Szczycie Walki z Rakiem zorganizowanym pod egidą prezydenta Francji i dyrektora generalnego UNESCO w lutym 2000 roku w Paryżu.

Obchody Światowego Dnia Chorego w radomskich szpitalach przygotowują księża kapelani, którzy zapraszają do wspólnej modlitwy. Porządek nabożeństw w kaplicach szpitalnych 11 lutego wygląda następująco:

• Radomski Szpital Specjalistyczny (ul. Tochtermana 1) – Msza św. o godz. 10.30, której  będzie przewodniczył Bp Piotr Turzyński >>Więcej…<<
  • Mazowiecki Szpital Specjalistyczny (ul. Aleksandrowicza 5) – Msza św. o godz. 12.00 pod przewodnictwem Biskupa Henryka Tomasika i wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II >>Więcej<<
  • Radomskie Centrum Onkologii (ul. Uniwersytecka 6a) – Msza św. o godz. 11.30 >>Więcej<<
  • Szpital Psychiatrycznym im. dr Barbary Borzym (ul. Krychnowicka 1) – obchody odbędą się w środę, 12 lutego o 9.30. Z chorymi modlił się będzie bp Piotr Turzyński. >>Więcej<<

Zdjęcia: ks. Daniel Wiecheć