Zgodnie z obowiązującymi normami ten kto jest ochrzczony, nie jest ekskomunikowany i znajduje się w stanie łaski uświęcającej, jest zdolny do uzyskania odpustu.
Wierny może uzyskiwać odpust tylko za siebie lub ofiarować go za zmarłego, na sposób wstawienniczy, ale za nikogo z żyjących, ponieważ każdy człowiek sam jest w stanie dokonać przemiany swojego życia i wypełnić wymagane do otrzymania odpustu warunki. Wierny może dostąpić odpustu zupełnego, który znosi wszystkie kary doczesne należne za grzech, odpuszczony co do winy w sakramencie pokuty.
Warunkiem dostąpienia tej łaski jest:
- przystąpienie do Sakramentu Pokuty i Pojednania,
- przyjęcie Komunii św.,
- modlitwa zgodnie z intencjami Ojca Świętego,
- całkowite wewnętrzne oderwanie się od grzechu, nawet lekkiego,
- spełnienie czynu, z którym związany jest odpust zupełny (w Roku Jubileuszowym będzie to pielgrzymowanie i pobożne nawiedzenie miejsc świętych. W diecezji radomskiej zostało ustanowionych 20 kościołów jubileuszowych). Łaskę odpustu można także uzyskać poprzez wypełnienie uczynków miłosierdzia względem ciała, bądź również uczynków miłosierdzia względem ducha lub dzieł pokuty).
Ci, którzy z poważnych względów nie będą mogli tego uczynić, jednocząc się duchowo, ofiarowując swój trud i cierpienie, będą mogli również uzyskać odpust.
Łaską Roku Jubileuszowego 2025 jest możliwość dwukrotnego otrzymania daru odpustu zupełnego tego samego dnia, z tym że drugi musi być połączony z uczestnictwem w pełni we Mszy Świętej, i dotyczy tylko dusz czyśćcowych.
Opracowano na podstawie dokumentu Penitencjarii Apostolskiej, z dnia 13 maja 2024 roku: „O uzyskaniu odpustu podczas Zwyczajnego Roku Jubileuszowego 2025 ogłoszonego przez Jego Świątobliwość Papieża Franciszka” (PEŁNY TEKST DOKUMENTU).