SKARŻYSKO KAMIENNA – Parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Kościół pw. MB Nieustającej Pomocy w Skarżysku-Kam. Foto: o. Tomasz Jaworczak CSsR

KONTAKT:

DUSZPASTERZE: Zgromadzenie Najświętszego Odkupiciela (redemptoryści)

• Proboszcz i przełożony domu:
    • o. mgr lic. Marcin Klamka CSsR
  • Wikariusz przełożonego i dyrektor misji
    • o. mgr Waldemar Sojka CSsR
  • Duszpasterze i misjonarze:
    • o. mgr Władysław Surdyka CSsR
    • o. mgr Jerzy Czapla CSsR
    • o. mgr Stefan Kawula CSsR
    • o. mgr Antoni Hebda CSsR

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 9.00;
    • 11.00;
  • Święta zniesione:
  • Dni powszednie:

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Dygasińskiego, Dzielna, Harcerska, Hubala, Iglasta, Jodłowa, Kilińskiego, Krakowska (numery: 9-89), Nowa, Orzeszkowej, Partyzantów, Sosnowa, 17 stycznia, Świerkowa, Walecznych, Wojska Polskiego, Wrzosowa, Zbrojna, Zwycięzców, Żytnia.
  • Odpusty:
    • MB Nieustającej Pomocy (27 czerwca)
  • Dni adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • każdy piątek w godz. 17.00–18.00
  • Nabożeństwa:
    • wtorki po Mszy św. o 18.00 – nabożeństwo ku czci św. Gerarda, patrona matek i dobrej spowiedzi.
    • środy po Mszy św. o 18.00 – nieustanna nowenna ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
  • Dom zakonny:
    • Zgromadzenie Najświętszego Odkupiciela (CSsR),
      • ul. Zwycięzców 8, 26-110 Skarżysko-Kamienna,
      • T: +48 41 253 13 29
  • Historia:

Na terenie powstałego na początku lat 30-tych skarżyskiego osiedla „Bór”, opiekę duszpasterską sprawowali kapłani z Parafii pw. św. Józefa w Skarżysku Zachodnim. Po II wojnie światowej, proboszcz ks. Antonii Boratyński dostrzegł potrzebę utworzenia nowej placówki duszpasterskiej, dlatego też podjął starania, aby na terenie tejże dzielnicy otworzyć kaplicę do celów katechetycznych i do sprawowania sakramentów. Zamierzenia Ks. Boratyńskiego spotkały się z zainteresowaniem Redemptorystów, którzy poszukiwali w tym czasie miejsca na dom zakonny w centrum Polski. W 1957 roku ordynariusz diecezji sandomierskiej Ks. Bp Jan Kanty Lorek, wyraził zgodę na prowadzenie przez Redemptorystów placówki duszpasterskiej na osiedlu „Bór”, w ramach parafii św. Józefa. Z biegiem czasu zarysowała się potrzeba rozbudowy kaplicy i tworzenia struktur samodzielnej parafii. W 1969 r. Ks. Bp Piotr Gołębiowski wyraził zgodę na założenie, oraz prowadzenie ksiąg parafialnych. Następnie Redemptoryści podjęli starania o budowę nowego kościoła i domu zakonnego. Prace według  projektu mgr Jerzego Reczko rozpoczęto 9 lutego 1989 r. Kilka miesięcy później 29 października Ks. Bp Marian Zimałek dokonał wmurowania kamienia węgielnego, który poświęcił w Tarnowie św. Jan Paweł II, podczas pielgrzymki do Polski 10 czerwca 1987 r.  Kościół poświęcił ordynariusz diecezji Radomskiej Ks. Bp Edward Materski, on też erygował Parafię pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w dniu 1 maja 1981 r.

MAPA DOJAZDU: