Orszaki Trzech Króli w naszej diecezji – zapowiedzi i zaproszenia

Orszak Trzech Króli w Radomiu. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Gdzie się odbędą tegoroczne Orszaki Trzech Króli w naszej diecezji i jak będą wyglądać? Do wspólnego świętowania organizatorzy zapraszają m.in. do Radomia, Końskich, Drzewicy, Pionek, Szydłowca, Skarżyska-Kam. i Starachowic.

Radom

W dniu 6 stycznia 2022 roku po raz dziesiąty, po rocznej przerwie, wyruszy radomski Orszak Trzech Króli.

Nim wyruszy Orszak już o godzinie 11.00 w radomskiej Farze bp Marek Solarczyk będzie przewodniczył Mszy św.

– Rozpoczęcie o godzinie 12.00 na Radomskim Rynku, zakończenie pokłonem Trzech Króli i wszystkich uczestników Orszaku przed Jezusem w szopce na placu Corazziego. Zapraszamy wszystkich mieszkańców Radomia do udziału w tym Orszaku. Dla najmłodszych uczestników przygotowane zostały korony, chorągiewki i balony. – zaprasza ks. Gabriel Marciniak, Kapelan Rady 15216 Rycerzy Kolumba.

Program Orszaku: >>TUTAJ<<

Organizatorem są Radomscy Rycerze Kolumba.

Końskie

Organizatorami wydarzenia, które po raz szósty przejdzie ulicami Końskich są: TWRP „Wszechnica Konecka” oraz trzy koneckie parafie: pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy; pw. Chrystusa Odkupiciela i parafia św. Mikołaja i miejscowe starostwo.

Orszaki wyruszą z trzech koneckich parafii:

• o godzinie 12.30 – spod kościoła pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy wyruszy „orszak niebieski”
  • o godzinie 12.45 – z parafii pw. Chrystusa Odkupiciela – „orszak zielony”.
  • o godzinie 13.00 – z kolegiaty pw. św. Mikołaja – „orszak czerwony”.

Wszystkie trzy orszaki spotkają się przy kolegiacie św. Mikołaja (ok. 13.15), gdzie złożą pokłon i dary przed Bożą Dzieciną, po czym nastąpi wspólne kolędowanie odbędzie się wspólne kolędowanie.

Organizatorzy zapewniają poczęstunek: będzie m.in. zupa grochowa oraz kawa i herbata.

Drzewica

Do Orszaku Trzech Króli zapraszają: Parafia św. Łukasza Ewangelisty w Drzewicy, Drzewickie Centrum Wolontariatu „Ofiarna dłoń” oraz Regionalne Centrum Kultury w Drzewicy. Program Orszaku Trzech Króli w Drzewicy przedstawia się następująco:

• 10.00 – Msza Święta w kościele pw. św. Łukasza
  • 11.00 – przemarsz Orszaku ulicami miasta do Regionalnego Centrum Kultury
  • 11.30 – koncert kolęd i pastorałek „Trzej Królowie” w wykonaniu dzieci i młodzieży z Regionalnego Centrum Kultury

Pionki

To już VIII. Orszak Trzech Króli, który przejdzie ulicami Pionek. Jak co roku organizują go  Rycerze Kolumba z Rady im. Św. Michała Archanioła.

Rozpocznie go Msza św. w kościele pw. św. Barbary o godzinie 10.30, której będzie przewodniczył bp Piotr Turzyński.

O 11.45 uczestnicy spotykają się w Ogródku Jordanowskim, gdzie o godz. 12.00 bp Piotr Turzyński poprowadzi modlitwę Anioł Pański i rozpocznie orszak.

Orszakowe sceny będzie można zobaczyć:

• w Ogródku Jordanowskim – w wykonaniu podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej;
  • przy pawilonach na ulicy Dębowej – w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 5;
  • przy „Legionówce” na ul. Niepodległości – w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 2.
  • przy kościele pw. św. Barbary – krótkie przedstawienie zaprezentują uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Pionkach.

Wydarzenie zakończy się naprzeciw basenu inscenizacją harcerzy ZHR i oddaniem pokłonu Nowonarodzonemu Jezusowi w stajence.

Podczas tegorocznego orszaku będzie można zdobyć atrakcyjne nagrody.

Do udziału zapraszają ks. Robert Kowalski, proboszcz parafii pw. św. Barbary w Pionkach oraz Rycerze Kolumba.

Skarżysko-Kamienna

Po roku przerwy Orszak Trzech Króli przejdzie również ulicami Skarżyska-Kamiennej. Przemarsz rozpocznie się o 14.00 przy kościele Najświętszego Serca Jezusowego i przejdzie do skarżyskiej Ostrej Bramy.

Do wzięcia udziału zaprasza ks. prał. Jerzy Karbownik, kustosz sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej:

– Bardzo cieszy, że orszak wraca. Orszak przypomina nam wydarzenie Bożego Narodzenia i miłości Boga do człowieka. Jeżeli my widzimy pewne sceny zewnętrzne, one pomagają nam przeżyć głęboko sceny duchowe. To bardzo rodzinne święto. Niech rodzice wezmą dzieci i przejdą w orszaku. Podczas orszaku będą przedstawione sceny ewangeliczne – to jest katechizacja i demonstracja naszej wiary – mówił w Radiu Plus Radom kustosz skarżyskiego sanktuarium.

Starachowice

Na IX. Starachowicki Orszak Trzech Króli zapraszają Rycerze Kolumba, Park Kultury w Starachowicach oraz Parafia Wszystkich Świętych w Starachowicach.

Orszak rozpocznie się od Mszy św. w kościele pw. Wszystkich Świętych o godz. 12.00 (ul. św. Barbary). Następnie o 13.00 orszak wyruszy ulicami Starachowic na plac pod Skałkami, gdzie ok. 14.00 będzie wspólne kolędowanie przy stajence.

Szydłowiec

Organizatorzy szydłowieckiego Orszaku, czyli Fundacja Strefa-JP2, mając na uwadze panujące obostrzenia i sytuację związaną z pandemią, przygotowali w tym roku dwie formy przejścia Orszaku:

• Pierwsza to Rodzinna Gra Miejska ,,Z Trzema Królami Idziemy Za Gwiazdą”, która w roku 2021 cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców Szydłowca. Na stronie na Facebooku orszaku: https://www.facebook.com/OTKszydlowiec jest dostępna mapa, by samodzielnie z rodziną, przyjaciółmi, wyruszyć trasą Trzech Króli ulicami miasta, odszukując plansze oraz zbierając litery, które utworzą końcowe hasło. Możliwość przejścia tą trasą będzie od 5 do 9 stycznia 2022 r.
  • Druga opcja to Rodzinny Spacer Orszakowy Śladami Trzech Króli. W czwartek, 6 stycznia, w godzinach 17.15-18.45 będzie możliwość, by przespacerować się trasą Orszaku, razem z Trzema Królami, mijając po drodze scenki przygotowane przez szydłowieckich wolontariuszy. Trasa spaceru kończy się przy szopce, przy której o godzinie 18.45 odbędzie się Rodzinne Kolędowanie.

Z uwagi na pandemię orszaków nie będzie jednak w Opocznie i Kozienicach.