Wernisaż wystawy „Papież napotkany. Obiekty upamiętniające postać Jana Pawła II w regionie radomskim” odbył się w piątek w Muzeum Wsi Radomskiej. Wystawę pamiątek związanych z Janem Pawłem II i jego wizytami na terenie dzisiejszej diecezji radomskiej można oglądać w „spichlerzu z Wilkowa” do 3 października br.
Wystawa ma przybliżyć jak został zapamiętany Papież na Ziemi Radomskiej, a jej przygotowanie zbiegło się z 30. rocznicą wizyty Jana Pawła II w Radomiu, którą obchodziliśmy w 4 czerwca.
– Data 4 czerwca to kolejna rocznica pobytu św. Jana Pawła II w Radomiu. Ważny dzień dla naszej diecezji, dla naszego miasta i dla mieszkańców Radomia. Jan Paweł II pozostawił wiele śladów na Ziemi Radomskiej i w naszym mieście. Myślę, że warto dziś spojrzeć wstecz i powiedzieć mu zwyczajne: „Dziękujemy za to, że byłeś razem z nami!”. Jest wiele osób, które pamiętają Jana Pawła II, które miały możliwość spotkania go osobiście. My, którzy dzisiaj nie mamy już takich możliwości, pamiętajmy o tym, aby zawsze go cenić, aby przewodniczył nam każdego dnia. Aby jego życie – bardzo trudne i ciężkie – było dla nas wielkim przykładem wiary i miłości do Pana Boga. – mówi Ilona Jaroszek, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej.
Okolicznościowy list przysłał biskup-senior Henryk Tomasik. Jego treść odczytała dyrektor radomskiego skansenu:
Ilona Jaroszek:
Wystawa to dopełnienie książki Marcina Stańczuka, która pod tym samym tytułem ukazała się w ubiegłym roku.
– Wystawę oparliśmy na przedmiotach, które są gromadzone przez mieszkańców Radomia i regionu radomskiego. Jako etnograf i regionalista staram się zwiedzać region radomski i zauważyłem, że w przydrożnych kapliczkach pojawiają się znaki obecności symbolicznej Jana Pawła II w postaci różnych dewocjonaliów i pamiątek. Pierwotnie miałem pomysł, żeby zrobić wystawę fotografii, natomiast później ten pomysł zaczął ewoluować i okazało się, że ludzie mają w swoich zbiorach różne przedmioty związane z Janem Pawłem II. Ta wystawa dokumentuje przedmioty czasem pomijane, o których wie tylko właściciel i grono rodzinne. Na to zwróciliśmy uwagę – powiedział Marcin Stańczuk, autor książki i kustosz wystawy.
Wśród zaproszonych na wernisaż był również ks. Dariusz Kowalczyk, prezes Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.
– Pamięć o Janie Pawle II to nie tylko pamięć historyczna. Jest świętym kościoła katolickiego. Pierwszy biskup radomski Edward Materski mówił, że święci są mocniejsi w Niebie, niż byli tutaj na ziemi. My z nim nie straciliśmy kontaktu. On jest naszym patronem. Jest przewodnikiem naszej modlitwy, jest tym, do którego uciekamy się o wstawiennictwo, żyje w naszych sercach i Kościele. Dlatego bardzo ważne są wszystkie sposoby upamiętniania tego nadzwyczajnego człowieka, wielkiego humanisty, świętego papieża, który przez 26 lat kierował Łodzią Piotrową, Kościołem i pochodził stąd – z Polski. Tego faktu nie można zapomnieć. Dlatego tak ważne jest upamiętnianie, które dzieje się na różne sposoby. W sposób duchowy w liturgii – papież jest świętym Kościoła. Ale też Fundacja, którą mam zaszczyt reprezentować czyni to przez stypendia dla uzdolnionej młodzieży. I tak ważne są również pamiątki materialne: jeden z najpiękniejszych pomników mamy przy radomskim seminarium, ale też to co wydarza się teraz w postaci wystawy i publikacji. Te pamiątki cenimy, bo cenimy tę postać. – mówił ks. Dariusz Kowalczyk.
Ks. Dariusz Kowalczyk:
Wystawa ma przybliżyć jak został zapamiętany Papież na Ziemi Radomskiej. A pamiątki przypominające Jana Pawła II napotkać można wszędzie: są to kapliczki, pomniki, obrazy, wartościowe od strony artystycznej, a często o charakterze „odpustowym”, to również stare „wejściówki” na msze św., bilety, mapy z trasami przejazdów, zakładki do książek, breloczki samochodowe, a przede wszystkim tysiące zdjęć. Papieża można także napotkać w dokumentach ludzi i organizacji, które próbowały mu szkodzić: w tajnych okólnikach wydawanych przez PZPR i materiałach operacyjnych Służby Bezpieczeństwa.
Wystawę pamiątek związanych z Janem Pawłem II i jego wizytami na terenie dzisiejszej diecezji radomskiej można oglądać w „spichlerzu z Wilkowa” do 3 października br.