W sobotę (2.10) ośmiu braci ze Zgromadzenia Braci Chrystusa Cierpiącego złożyło śluby zakonne przed Biskupem Markiem Solarczykim. Sześciu z nich złożyło pierwszą w historii wspólnoty profesję wieczystą.
Uroczystość odbyła się w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski Pani Ziemi Świętokrzyskiej w Kałkowie-Godowie, przy którym posługują bracia. Mszy św. przewodniczył bp Solarczyk.
– Podczas Eucharystia ośmiu braci ze Zgromadzenia Braci Chrystusa Cierpiącego oddało się na wyłączną własność Bogu. Sześciu z nich złożyło pierwszą w historii wspólnoty profesję wieczystą, najmłodszy z braci po raz pierwszy złoży swoje śluby, a jeden z nich ponowił swoją wolę pójścia za Jezusem. – relacjonuje br. Grzegorz Baczyński SFCHP.
Tak jak podczas święceń kapłańskich, również i w liturgii konsekracji zakonnej ważnym elementem jest modlitwa Litanią do Wszystkich Świętych, podczas której bracia leżą krzyżem przed ołtarzem.
– Podczas śpiewu Litanii błagalnej bracia padli na twarz przed Trójjedynym Bogiem, aby złożyć swą słabość we Wszechmocy i Miłosierdziu Boga. Leżenie krzyżem symbolizuje najgłębsze uniżenie siebie wobec Majestatu Bożego oraz najsilniejszą modlitwę. Postawa ta lepiej niż słowa wyraża całkowite oddanie się Bogu i poczucie własnej słabości. – dodaje br. Grzegorz.
Po złożeniu przez braci wieczystych ślubów zakonnych, bp Marek Solarczyk odmówi nad profesami wieczystymi modlitwę błogosławieństwa, zwaną również „konsekracją”.
– Ojciec Święty Jan Paweł II mówił, że „życie konsekrowane znajduje się w samym sercu Kościoła. Stanowi ono cenny i nieodzowny dar teraźniejszości i przyszłości Kościoła, ponieważ jest głęboko zespolone z jego życiem, z jego świętością i misją”. Dlatego wspierajmy modlitwą, braci, by wytrwali w swoim ofiarowaniu Bogu, a ich przyjęta przez Boga i potwierdzona przez Kościół ofiara niech wyjednuje wiernym obfite błogosławieństwo i łaski. – prosi br. Grzegorz.
Dom Braci Chrystusa Cierpiącego znajduje się przy sanktuarium w Kałkowie-Godowie. Wspólnotę założył w 2002 roku o. Albin Sroka OFM. Bracia żyją według reguły św. Franciszka z Asyżu. Podstawą duchowości wspólnoty jest świadectwo życia i dzieł miłosierdzia św. Ojca Pio; w swojej posłudze kierują się jego słowami: „Jeśli do łóżka chorego nie zaniesiecie miłości, na nic zda się cała farmakologia”.
Zdjęcia: br. Grzegorz Baczyński SFCHP