PILCZYCA – Parafia pw. św. Michała Archanioła

• ks. mgr Dariusz Szambor
  • Wikariusz:

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 8.00;
    • 10.00;
  • Święta zniesione:
    • 8.00;
  • Dni powszednie:
    • w maju i październiku: 16.30

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Budzisław, Olszówka, Piaski, Pilczyca, Piskorzeniec, Radwanów, Radwanów Kol., Ruda Pilczycka, Rytlów, Skąpe, Słupia, Wólka, Zagacie, Zaostrów.
  • Kancelaria:
    • wtorek, czwartek, sobota – 8.30-9.00
  • Odpusty:
    • św. Michała Archanioła (29 września),
    • św. Józefa Oblubieńca NMP (19 marca),
    • św. Barbary (4 grudnia)
  • Dzień adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • 18 marca
  • Nabożeństwa:
    • majowe, październikowe – 16.50
    • I piątek miesiąca – adoracja i spowiedź – 16.00
  • Kaplica:
    • pw. św. Barbary w Pilczycy,
      • Msza św. 4 grudnia o godz. 6.30
  • Historia:

Pilczyca od XV w. stanowiła własność rodową Pilczyckich, potem Łąckich z Nadola i Zarembów. W XIX w. należała do hr. Tomasza Zamoyskiego. Franciszek Zaremba, komornik ziemi sieradzkiej, otrzymał od króla Augusta III w 1761 r. przywilej założenia miasta Pilczyca, jednakże nigdy nie był on zrealizowany. Parafia została erygowana przed 1325 r. i z tego okresu pochodził pierwotny drewniany kościół pw. św. Michała Archanioła, zapewne kilkakrotnie odbudowywany. Rozebrano go w 1848 r. W latach 1851–1859 zbudowano kościół murowany, który poświęcił w 1859 r. ks. Józef Urbański, dziekan konecki. Pożar z 1920 r. zniszczył świątynię parafialną. Obecny kościół, wg projektu arch. Wacława Borowieckiego z Kielc, wybudowano w latach 1929–1960 staraniem ks. Tadeusza Malewskiego i ks. Wacława Kocznorowskiego. Po II wojnie światowej budowę kontynuował ks. Wacław Ośka, wieża zaś została dobudowana staraniem ks. Aleksandra Kamińskiego. Dedykacji świątyni dokonał w 1960 r. sługa Boży bp Piotr Gołębiowski. Kościół był restaurowany w 1981 r. Boczna kaplica została wykończona i oddana do użytku w 1997 r. staraniem ks. Jana Kieczyńskiego. Kościół jest budowlą w stylu neogotyckim, zbudowaną z kamienia i cegły.

MAPA DOJAZDU: