PIONKI – Parafia pw. NMP Królowej Polski

• Rezydent:
    • ks. kan. Leon Jan Czerwiński

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 8.00;
    • 9.30;
    • 11.00;
    • 12.15;
    • 17.00 (1.09-30.04);
    • 19.00 (1.05-31.08)
  • Święta zniesione:
    • 9.30;
    • 17.00 (1.05-31.08 – g. 19.00)
  • Dni powszednie:
    • 6.30;
    • 17.00 (1.05-31.08 – g. 19.00)

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Pionki – ulice: A. Asnyka, Aleja Chrztu Polski, Aleja Jagiellońska, Aleja Królewska, Aleja Piastowska, Aleje Lipowe, Armii Krajowej, Augustowska, Biała, Bohaterów Studzianek, Chemiczna, dr Marii Garszwo, Adasia Guzala, Czesława Miłosza, Dziewiątego, M. Kopernika, Królowej św. Jadwigi, Księdza Jerzego Popiełuszki, Kwiatowa, Leśna, Mickiewicza (numery nieparzyste), Macieja Płażyńskiego, Miła, Marii Dąbrowskiej, Olgi i Andrzeja Małkowskich, Owocowa, Nowa, Partyzantów, Podgaje, Powstania Styczniowego, Powstania Warszawskiego, Północna, M. Reja, Roberta Schumana, H. Sienkiewicza (numery parzyste), Słoneczna, Tadeusz Mazowieckiego, Staszica, Świerkowa, Targowa, Unii Europejskiej, Wandy Kojro, Wesoła, Willowa, Witosa, Szymborskiej, Wiśniowa, Zaułek Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Zaułek Tadeusza Gajcego, Złota, Żurawia;
    • wieś – Januszno.
  • Odpusty:
    • NMP Królowej Polski (3 maja)
  • Dzień adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • 16 października
  • Historia:

Starania o utworzenie nowej parafii i budowę kościoła na os. Podgóry w Pionkach rozpoczął w 1981 r. ks. Wacław Krzysztofik, proboszcz parafii pw. św. Barbary. 11 XI 1982 r. bp Edward Materski poświęcił krzyż i plac pod budowę kościoła. Kaplica drewniana została zbudowana w 1983 r., poświęcił ją bp Stanisław Sygnet. Systematyczne duszpasterstwo rozpoczęło się 20 IV 1983 r., w czasie uroczystości nawiedzenia kopii cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Parafia została erygowana przez bp. Edwarda Materskiego 1 I 1984 r., jej pierwszym proboszczem został mianowany ks. Leon Czerwiński. W 1984 r. zbudowano tymczasową plebanię i wikariat oraz salki katechetyczne. Budowę murowanej trójnawowej świątyni rozpoczęto w 1985 r. wg projektu arch. Olgierda Jagiełło, Jerzego Szczepanika–Dzikowskiego, Jacka Laskowskiego i konstruktora Piotra Pachowskiego. Kościół dolny został poświęcony 3 V 1987 r., natomiast kościół górny w 1997 r. Świątynia była dedykowana przez bp. Henryka Tomasika 28 XI 2009 r.

MAPA DOJAZDU: