POLICZNA – Parafia pw. św. Stefana

• Wikariusz:
    • ks. mgr Grzegorz Wrzochal

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 9.00;
    • 12.00;
  • Święta zniesione:
    • 7.00;
    • 18.00 (zima – 16.00)
  • Dni powszednie:

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Aleksandrówka, Andrzejówka, Antoniówka, Biały Ług, Franków, Jadwinów, Ługowa Wola, Policzna, Stanisławów, Świetlikowa Wola, Wilczowola, Wojciechówka, Wólka Policka.
  • Odpusty:
    • św. Stefana (2 września),
    • św. Jana Nepomucena (16 maja),
    • św. Antoniego (13 czerwca)
  • Dzień adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • 2 września
  • Historia:

Policzna stanowiła własność Mikołaja Śliza herbu Habdank. W 1519 r. została nabyta przez Andrzeja Białaczewskiego, a w XVIII w. należała do rodziny Potkańskich. Pierwotny kościół drewniany pw. św. Anny i św. Stanisława istniał w XV w. i przynależał do parafii Sieciechów. Parafia została erygowana w 1531 r. i uposażona przez Andrzeja Białaczewskiego. Drugi kościół drewniany pw. św. Jana Nepomucena i św. Antoniego Padewskiego, z fundacji Ewy z Szaniawskich Suchodolskiej, kasztelanowej lubelskiej, pochodzący z ok. 1740 r. został rozebrany w 1894 r. Obecną świątynię, wg projektu Jerzego Wernera z Tyrolu, fundacji hr. Marii z Tyzenhauzów Przeździeckej, zbudowano w latach 1889–1894 staraniem ks. Antoniego Grudzińskiego. Dedykacji kościoła pw. św. Stefana dokonał 30 VIII 1894 r. bp Antoni Ksawery Sotkiewicz. Kościół jest w stylu neogotyckim, trzynawowy, zbudowany na planie krzyża łacińskiego, z cegły czerwonej. W kościele tym w 1892 ks. Antoni Grudziński pobłogosławił związek małżeński Stefana Żeromskiego z Oktawią Rodkiewicz, a świadkiem był Aleksander Głowacki (Bolesław Prus). W parafii proboszczem w latach 1917–1921 był bł. ks. Kazimierz Sykulski.

MAPA DOJAZDU: