Pomoc Diecezji Radomskiej dla DPS w Niedabylu

KS. Szymon Pikus, ekonom Kurii Radomskiej. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Odbywającym kwarantannę pensjonariuszom i pracownikom Domu Pomocy Społecznej w Niedabylu dowożone są obiady z Ośrodka „Emaus” w Turno. Przygotowywany jest również transport środków ochrony osobistej.

Dom Pomocy Społecznej w Niedabylu, czyli 66 pensjonariuszy i personel, został objęty kwarantanną po tym, jak w ubiegłym tygodniu u 60 osób stwierdzono zakażenie koronawirusem.

Pomoc dla DPS-u ze strony Diecezji Radomskiej zaoferował bp Henryk Tomasik. Na spotkaniu władz powiatu i przedstawicieli kurii biskupiej ustalono zakres i charakter pomocy. Już rozpoczęło się dostarczanie posiłków do ośrodka.

– Z kuchni Ośrodka Charytatywno-Edukacyjnego „Emaus” w Turnie przywożonych jest ponad 80 ciepłych obiadów dla wszystkich przebywających w DPS. Zgodnie z sugestią starosty białobrzeskiego robimy to na razie co drugi dzień. Chodzi o to, by personel w Niedadbylu miał chwilę wytchnienia. Akcja potrwa przez trzy tygodnie, ale gdyby zaszła potrzeba, jesteśmy gotowi przygotować codzienną pomoc i na tak długi czas, jak będzie potrzeba. Mieszkańcy i personel Niedabyla mają żywność, radzą sobie ze śniadaniami i kolacjami, pomagają im także mieszkańcy, ale chodzi głównie – jak powiedziałem – o danie personelowi możliwości odpoczynku. – mówi ks. Szymon Pikus, ekonom diecezji.

Dowóz posiłków zapewniają żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

Drugą formą pomocy będzie zorganizowanie i dostarczenie środków ochrony osobistej. Jak mówi ks. Pikus, pomoc ta powinna trafić do ośrodka w Niedabylu w tym tygodnia.

– Są to maski, środki dezynfekcyjne, rękawice, przyłbice. Posiłki i przygotowywane środki ochrony są finansowane przez diecezję, ale gdyby ktoś chciał przekazać coś z tych środków nam, my zawieziemy to do Niedabyla. Ewentualną nadwyżkę przekażemy w inne miejsca, które będą tego potrzebować, np. szpitalom – wyjaśnia ks. Pikus.

Podziękowania wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w pomoc dla DPS w Niedabylu, za pośrednictwem Radia Plus Radom złożył wicestarosta białobrzeski Bartłomiej Kowalczyk.

W intencji chorych podopiecznych i personelu Domu Pomocy Społecznej w Niedabylu modlił się bp Piotr Turzyński wraz z księżmi pracującymi w Kurii Diecezji Radomskiej oraz Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu.