Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej złożył zawiadomienie do Prokuratury w związku z zachowaniem Adama Darskiego „Nergala”.
„Muzyk zespołu metalowego Behemoth przy okazji Dnia Kobiet, na stronach internetowych jednej z sieci społecznościowych umieścił film, w którym, podczas śpiewu posługiwał się rekwizytem, na którym w sposób niemieszczący się w jakichkolwiek normach obyczajowych, umieścił wizerunek Jezusa Chrystusa” – czytamy w komunikacie radomskiej Akcji Katolickiej (www.ak.radom.pl).
„Zachowanie Pana Darskiego podczas filmu ewidentnie obraża uczucia religijne nas, katolików” – czytamy we wniosku, który 20 marca br. trafił do Prokuratury Rejonowej w Radomiu. Wniosek podpisała Prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej, Teresa Połeć.
Zgodnie z Kodeksem Karnym, każdy, „kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch” (zob. Art. 196 KK).
Ks. Zbigniew Niemirski („AVE Gość Radomski”) przypomina, że w marcu 2015 r. Sąd Najwyższy oddalił kasacje prokuratora i oskarżyciela posiłkowego od wyroku uniewinniającego A. Darskiego od zarzutu obrazy uczuć religijnych:
„Muzyk podczas jednego ze swoich koncertów podarł Biblię. SN uznał, że w związku z tym nie można mówić o popełnieniu przestępstwa. Uzasadniał, że działania A. Darskiego, jego wypowiedzi, padły w grupie osób, które były na koncercie i które były “zwolennikami tego typu przekonań”. SN podkreślił równocześnie, że nie jest tak, iż prokuratura ma badać, jak dana osoba zachowuje się w gronie znajomych, w swoim środowisku, i czy nie obraża np. uczuć religijnych innych osób. Sąd orzekł, że działanie A. Darskiego jako takie nie było akceptowalne, ale nie wyczerpywało znamiona przestępstwa.” – czytamy w artykule „Akcja Katolicka przeciw bluźnierstwu Nergala”.