PRZYTYK – Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

• Rezydent:
    • ks. prał. Kazimierz Markowski

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 7.00;
    • 9.00;
    • 11.30;
  • Święta zniesione:
    • 7.00;
    • 9.00;
    • 18.00 (zima – 17.00)
  • Dni powszednie:

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Maksymilianów, Oblas, Podgajek, Przytyk, Słowików, Studzienice, Suków, Zameczek, Żerdź.
  • Odpusty:
    • Podwyższenia Krzyża Świętego (14 września),
    • NMP Królowej Polski (3 maja),
    • św. Anny (26 lipca)
  • Dzień adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • sobota przed IV Niedzielą Adwentu
  • Dom zakonny:
    • Zgromadzenie Sióstr św. Michała Archanioła,
      • Podgajek, ul. Cicha 22, 26-650 Przytyk,
      • T: +48 48 618 00 96
  • Historia:

Przytyk od XIII w. występował jako wieś. Miasto założone zostało ok. 1464 r., a drugie lokowane obok w 1488 r. Wkrótce potem zostały połączone. Przytyk był własnością Podlodowskich herbu Janina, później Kochanowskich. Utracił prawa miejskie po powstaniu styczniowym w 1869 r. Pierwotny drewniany kościół pw. Świętego Ducha i Świętego Krzyża istniał ok. 1511 r. Parafia powstała przed 1525 r. W połowie XVI w. Podlodowscy przyjęli kalwinizm i zamienili świątynię na zbór, ten jednak upadł ok. 1615 r. W początkach XVII w. ponownie wybudowano kościół drewniany dla katolików. Kolejny drewniany pw. Znalezienia Krzyża Świętego pochodził z 1779 r. Obecny kościół, wg projektu arch. Stefana Szyllera, został zbudowany w latach 1930–1935 staraniem ks. Jana Lipińskiego i ks. Władysława Dziubka. Dedykacji świątyni dokonał 29 VII 1962 r. sługa Boży bp Piotr Gołębiowski. Kościół jest neobarokowy, z elementami renesansu polskiego. Murowany z cegły, tynkowany. Korpus trójnawowy, trójprzęsłowy i halowy, poprzedzony niewielkim, międzywieżowym przęsłem mieszczącym kruchtę i chór. W prezbiterium zamiast ołtarza głównego znajduje się malowidło Jana Henryka Rosena „Znalezienie Krzyża Świętego”.

MAPA DOJAZDU: