RADOM – Parafia pw. Bożego Macierzyństwa NMP

Kościół pw. Bożego Macierzyństwa NMP w Radomiu. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

KONTAKT:

• Parafia pw. Bożego Macierzyństwa NMP w Radomiu
    • ul. Gen. Kleeberga 5
    • 26-600 Radom
    • woj. mazowieckie
  • T: +48 48 360 96 29
  • M: +48 660 064 424
  • E: macierzynstwa.mb@gmail.com
  • W: #

DUSZPASTERZE:

• Proboszcz:
    • ks. kan. mgr Zbigniew Sieroń
  • Wikariusz:
    • ks. mgr Sylwester Podgórski
  • Duszpasterze:
    • ks. mgr Paweł Lamparski – Kapelan Aresztu Śledczego

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 7.30;
    • 9.30;
    • 11.30;
  • Święta zniesione:
    • 7.00;
    • 9.00;
  • Dni powszednie:
    • 7.00;

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Gielniowska, Goszczewicka, Klwowska, Gen. Kleeberga, Konecka, Kozia, Koziegórska, Lipowa, Milejowicka, Miodowa, Mylna, Olszynowa, Opoczyńska (część), Potworowska, Przytycka, Przysuska, Siewna, Stroma, Rzędowa, Taczowska, Topiel, Wolanowska (część), Wirowa, Zakrzewska.
  • Odpusty:
    • Macierzyństwa NMP (1 stycznia)
  • Dzień adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • sobota przed Niedzielą Palmową
  • Kaplica:
    • Kaplica w areszcie śledczym i w więzieniu;
      • Msza św. w areszcie śledczym w sobotę i w niedzielę o godz. 13.00.
  • Historia:

Pierwsza Msza św. na placu w radomskiej dzielnicy Kozia Góra była sprawowana przez bp. Edwarda Materskiego 8 IX 1996 r. W tym samym roku została oddana do użytku tymczasowa drewniana kaplica. Parafia pw. Bożego Macierzyństwa NMP została erygowana 1 XII 1996 r. przez bp. Edwarda Materskiego. Pierwszym proboszczem został mianowany ks. Zbigniew Sieroń. 9 V 1998 r. bp Edward Materski pobłogosławił plac pod budowę świątyni i wówczas rozpoczęto prace budowlane. Kościół powstał wg projektu arch. Henryka Włodarczyka i konstruktora Józefa Stępnia z Radomia staraniem ks. Zbigniewa Sieronia i parafian. Kamień węgielny został wmurowany 19 X 2003 r. przez bp. Zygmunta Zimowskiego. Trzy lata później, 12 X 2006 r., bp Zygmunt Zimowski pobłogosławił kościół w stanie surowym. W kolejnych latach miały miejsce dalsze prace wykończeniowe wnętrza świątyni. Świątynia na radomskiej Koziej Górze jest zbudowana na planie krzyża, jest trzynawowa. Dedykacji kościoła dokonał 3 V 2022 r. bp Marek Solarczyk.

Figura Świętej Bożej Rodzicielki w kościele pw. Bożego Macierzyństwa NMP w Radomiu. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Dnia 1 I 2011 r. miała miejsce intronizacja figury Świętej Bożej Rodzicielki, którą w 1999 r. pobłogosławił św. Jan Paweł II. Uroczystościom przewodniczył bp Edward Materski. Figura ta peregrynowała do wszystkich kościołów diecezji radomskiej z racji Wielkiego Jubileuszu Roku 2000.

MAPA DOJAZDU: