RADOM – Parafia pw. św. Józefa Oblubieńca NMP

Kościół pw. NMP Królowej Apostołów (Parafia Świętego Józefa w Radomiu). Foto: Sylwia Klochowicz-Matłacka

KONTAKT:

DUSZPASTERZE: Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego – Księża Pallotyni

• Proboszcz:
    • ks. dr Rafał Czekalewski SAC – rektor (przełożony pallotyńskiej wspólnoty)
  • Wikariusz:
    • ks. mgr Marcin Majewski SAC
  • Duszpasterze:
    • ks. dr Andrzej Jasiński SAC
    • ks. mgr lic. Robert Kaim
    • ks. mgr Paweł Śliżewski SAC
    • ks. Mieczysław Żemojcin SAC
  • Kapelani:
    • ks. mgr lic. Włodzimierz Osica SAC – kierownik kuchni dla ubogich
    • ks. Marek Kujawski SAC – kapelan Hospicjum Królowej Apostołów, z zamieszkaniem przy ul. Wiejskiej 2, Radom
  • Seniorzy:
    • ks. Stanisław Barcikowski SAC – duszpasterz emeryt

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 9.30;
    • 11.00;
    • 12.30;
  • Święta zniesione:
    • 9.30;
  • Dni powszednie:
    • 7.00;

O PARAFII:

• Do parafii należą ulice:
    • Bartnicza, Brzozowa, Bukietowa, Chemiczna, Chęcińska, Ciborowska, Cisowa, Czarna, Domagalskiego, Drzymały, Działkowa, Eplera, Gagarina, Gajowa, Gazowa, Głucha, Godowska, Góralska, Grenadierów, Jana Pawła, Jodłowa, Kolejowa, Komandosów, Krynicka, Leśna, Lotna, Łączna, Mariańskiego, Młodzianowska, Opolska, Otwarta, PCK, Południowa, Poznańska, Ptasia, Radostowska, Rolnicza, Sandomierska, Sierpowa, Staroopatowska, Świętokrzyska, Tatrzańska, Towarzyska, Wiejska, Wierzbowa, Wilczyńskiego, Wydmowa, Zakopiańska
  • Odpusty:
    • św. Józefa (19 marca),
    • NMP Królowej Apostołów (sobota przed Zesłaniem Ducha Świętego)
  • Dni adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • pierwszy piątek miesiąca
  • Domy zakonne:
    • Zgromadzenie Sióstr Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa, kaplica,
      • ul. Brzozowa 8,
      • T: +48 48 366 59 56
    • Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego (Pallotyni),
      • ul. Młodzianowska 124,
      • T: +48 48 366 81 03
  • Na terenie parafii znajduje się:
  • Historia:

W 1934 r. ks. Dominik Ściskała, proboszcz parafii pw. Opieki NMP, zakupił na potrzeby duszpasterstwa na Młodzianowie dwa magazyny gospodarcze przy ul. Wiejskiej. Jeden z nich zaadaptowano na kaplicę pw. św. Józefa Oblubieńca NMP i oddano do użytku 1 XI 1939 r. Na prośbę proboszcza parafii mariackiej zostali sprowadzeni do posługi duszpasterskiej w tej kaplicy księża pallotyni. Dom Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego został założony w Radomiu w 1939 r., a kanonicznie erygowany w 1958 r. Pierwsi księża Stanisław Czapla SAC i Cezary Jurkiewicz SAC objęli placówkę 3 IX 1939 r. W czasie kampanii wrześniowej 1939 r. kaplica została zniszczona. Odbudowano ją i oddano do użytku 30 IX 1939 r. Kaplicę rozbudowywano kilkakrotnie. Parafia została erygowana 30 IV 1946 r. przez bp. Jana Kantego Lorka. Po wielu latach starań 19 V 1984 r. rozpoczęto budowę kościoła parafialnego. Kościół pw. Królowej Apostołów, wg projektu architekta Ryszarda Kańskiego, Elżbiety Idzikowskiej, Eugeniusza Szutakiewicza, Bronisława Elżanowskiego i konstruktora Krzysztofa Góreckiego, został zbudowany w latach 1984-1996 staraniem ks. Eugeniusza Klimińskiego, a następnie ks. Antoniego Czulaka. Świątynię pobłogosławił bp Edward Materski 7 XII 1996 r., dedykował ją 3 VI 2000 r. bp Jan Chrapek. Kościół jest zbudowany z cegły klinkierowej czerwonej, jednonawowy, połączony z kaplicą pw. Świętej Rodziny. W dolnej części świątyni znajduje się duże zaplecze duszpastersko-charytatywne. Przy świątyni wybudowano również nowy dom zakonny.

MAPA DOJAZDU: