Radomska Caritas przygotowuje się do pomocy uchodźcom z Ukrainy

Ks. Damian Drabikowski, dyrektor Caritas Diecezji Radomskiej. Foto: ks. Z. Niemirski / FOTO Gość

– Nie udzielajmy pomocy na własną rękę – apeluje ks. Damian Drabikowski, dyrektor Caritas Diecezji Radomskiej. Diecezjalna Caritas już przygotowała 310 miejsc dla uchodźców z Ukrainy. Pomoc jest zorganizowana i skoordynowana.

Radomska Caritas pozostaje w ścisłej współpracy z władzami wojewódzkimi.

– Przyjmowanie uchodźców odbywa się w ściśle uporządkowany sposób. Wszyscy przekraczający polsko-ukraińską granicę są poddawani weryfikacji. Przy przejściach granicznych zostały przygotowane specjalne punkty recepcyjne, a informacje przekazywane są dalej. Osoby szukające schronienia w Polsce otrzymują adresy, gdzie są dla nich przygotowane miejsca. Do nas osoby mają być kierowane przez władze wojewódzkie. W naszych punktach uchodźcy otrzymają miejsce noclegowe, całodzienne wyżywienie, wsparcie rzeczowe, a jeśli będzie potrzeba – także pomoc medyczną. Póki co, zdecydowana większość przybywających udaje się do swoich rodzin, które już mieszkają w Polsce lub dalej na zachodzie Europy. – mówi ks. Daniel Darbikowski.

Ks. Drabikowski prosi, by nie organizować pomocy na własną rękę.

– Może się tak stać, a mamy takie głosy, że zostaniemy oszukani przez ludzi udających reprezentantów jakichś organizacji pomocowych. Włączmy się w pomoc, jaką oferuje Caritas.

W najbliższą niedzielę, 27 lutego, oraz w Środę Popielcową, 2 marca, przed kościołami będą zbierane ofiary do puszek. Pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc uchodźcom. Można również dokonywać wpłat na konto (koniecznie z dopiskiem: UKRAINA).

Nr konta Caritas: 45 1240 3259 1111 0000 2989 1757.

Źródło: ua.gov.pl