Rekordowa kwesta

35. Kwesta - 1-3.11.2018. Foto: SKOZCR w Radomiu

Ponad 41 tys. złotych zebrali wolontariusze podczas 35. kwesty zorganizowanej w pierwszych trzech dniach listopada na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Limanowskiego w Radomiu.

Członkowie Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego, którzy wspólnie z parafią pw. św. Wacława w Radomiu, zorganizowali kwestę, składają podziękowanie za wszystkie przekazane datki.

– Jako Komitet i parafia pw. św. Wacława (zarządca zabytkowej nekropolii rzymskokatolickiej w Radomiu), dziękujemy wszystkim, którzy choćby najmniejszą sumą wsparli renowację zabytkowych pomników na naszej ponad 200-letniej nekropolii. W tym roku uzyskaliśmy sumę 41 tys. i 10 zł. To znakomity wynik, drugi w historii zbiórek, po 2010 r., kiedy do naszych puszek trafiło 50 tys. zł. Pieniądze z tegorocznej zbiórki pozwolą na uzupełnienie płatności za odnowę pomnika ks. Michała Kobierskiego i pozwolą nam rozpocząć kolejne renowacje w roku 2019. – mówi Sławomir Adamiec, zastępca przewodniczącego Zarządu SKOZCR w Radomiu.

W kwestowanie zaangażowało się 180 wolontariuszy.

– Szczególną wdzięczność kierujemy do wolontariuszy zbierających darowizny, a w sposób szczególny do młodzieży radomskich szkół, których w tym roku kwestowało aż 110 osób. Dla mnie osobiście, bardzo ważnym symbolem tej kwesty jest uczennica z XIII. LO, która drugiego dnia samotnie kwestowała do ostatniej chwili, obok pomników katyńskich i dokładnie o godzinie 15.00, kiedy kończyliśmy kwestę, jako ostatnia  oddała puszkę. To piękny przykład  młodej,  dumnej Polki i przykład dla młodego pokolenia, miłości Ojczyzny, szczególnie ważny w roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. To było naprawdę wzruszające  – podsumowuje Sławomir Adamiec.

W 2018 roku Komitet przeprowadził renowację pomnika nagrobnego ks. Michała Kobierskiego (1804-1876), który powstał w 1876 roku dla proboszcza radomskiej parafii farnej. Ks. Kobierski żarliwie wspierał powstańców styczniowych. Dlatego też Komitet postanowił odrestaurować jego nagrobek dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Koszt renowacji to 26,5 tys. zł.

W czasie 23 lat istnienia, Komitet zorganizował 35 kwest uzyskał w czasie zbiórek kwotę, ponad 661 tys. zł. Rekordowe pod względem uzyskanych sum były m.in. listopadowe kwesty w 2010 roku (zebrano ponad 50 tys. zł.) i 2014 r. (40 tys. zł.) oraz w 2016 r. (33 tys. zł.). Podczas ubiegłorocznej listopadowej kwesty do puszek trafiło 23 100 zł.