RUDA MALENIECKA – Parafia pw. Zwiastowania NMP

Kościół pw. Zwiastowania NMP w Rudzie Malenieckiej w Rudzie Malenieckiej. Foto: Jerzy Kutkowski

KONTAKT:

• Parafia pw. Zwiastowania NMP w Rudzie Malenieckiej
    • Ruda Maleniecka 95,
    • 26-242 Ruda Maleniecka
    • woj. świętokrzyskie
  • T: +48 41 373 15 14
  • E: #
  • W: #

DUSZPASTERZE:

• Proboszcz:
    • ks. Paweł Węgrzynowski

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 8.00;
    • 10.00;
    • 11.30;
    • 16.00 (zima – 15.00)
  • Święta zniesione:
    • 10.00;
  • Dni powszednie:

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Cieklińsko, Dęba, Dęba Kol., Ruda Maleniecka, Strzęboszów, Wyszyna Fałkowska, Wyszyna Machorowska, Wyszyna Rudzka.
  • Odpusty:
    • Zwiastowania NMP (25 marca),
    • św. Judy Tadeusza (28 października)
  • Dzień adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • pierwszy czwartek maja
  • Historia:

Kaplica dworska pw. Zwiastowania NMP w Rudzie Malenieckiej, na terenie rozległego parku krajobrazowego przeciętego rzeką Czarną, została zbudowana w 1848 r. wg projektu arch. Jana Jakuba Gaja z fundacji dziedzica Tadeusza Bocheńskiego. Jest to budowla neoromańska, jednonawowa, zbudowana z ciosu. W 1965 r. była restaurowana i odnawiana. Świątynia ta służyła duszpastersko do czasu wybudowania nowego kościoła. Parafia została erygowana 18 V 1958 r. przez bp. Jana Kantego Lorka z wydzielonych miejscowości parafii Lipa, Bedlno i Kazanów Konecki. Kościół pw. św. Judy Tadeusza, wg projektu arch. Zdzisława Wieka z Kielc i konstr. Stanisława Szafrańskiego, został zbudowany w latach 1982–1983 staraniem ks. Sylwestra Rybaka. Poświęcenia w stanie surowym dokonał w 1982 r. bp Walenty Wójcik, a dedykował go 22 XI 1987 r. bp Adam Odzimek. Kościół jest zbudowany z cegły i kamienia.

MAPA DOJAZDU: