Sceny radomskiego protestu

Scena protestu robotników z filmu "Klecha". Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Setki protestujących robotników, oddziały ZOMO, milicyjna „polewaczka”, płonący autobus i zniszczone witryny sklepowe i „reklamy” PZPR… wszystko jak w czerwcu 1976 roku. Tak wyglądał Plac Kazimierza Wielkiego w Radomiu w miniony weekend.

A to wszystko za sprawą ekipy realizującej film „Klecha”.

Sceny z udziałem około 700 statystów były kręcone od 15 do 18 września br. na radomskim Placu Kazimierza Wielkiego. To tu 25 czerwca 1976 r. do idących w robotniczym proteście dołączył ks. Roman Kotlarz, a potem błogosławił im ze stopni kościoła Świętej Trójcy.

Tytułowego „Klechę” – tak ks. Romana Kotlarza nazywali agenci Departamentu IV. MSW – gra Mirosław Baka, scenariusz napisał Wojciech Pestka, a reżyseruje Jacek Gwizdała. A wśród protestujących robotników będzie można mieszkańców Radomia.

[FAG id=8542]