JAROSŁAWICE – Parafia pw. NMP Wniebowziętej

• Proboszcz:
    • ks. kan. Antoni Koza

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 8.00;
    • 10.00;
  • Święta zniesione:
    • 8.00;
    • 12.00;
    • 18.00 (zima – 16.00)
  • Dni powszednie:
    • 18.00 (zima – 16.00)

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Bieniędzice, Chruślice, Gaczkowice, Jarosławice, Jaszowice, Jaszowice Kol., Krzyszkowice, Michałów, Młódnice, Żmijków.
  • Odpusty:
    • Wniebowzięcia NMP (15 sierpnia),
    • św. Mikołaja (6 grudnia)
  • Dzień adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • 6 grudnia
  • Historia:

Parafia powstała przed 1325 r. Pierwotny kościół modrzewiowy istniał tu w 1345 r. Kolejna drewniana świątynia pochodziła z XV w. Od 1830 r. do lat osiemdziesiątych XIX w. Jarosławice należały do parafii Przytyk. Następny kościół drewniany pw. Wszystkich Świętych został zniszczony przez wycofujących się Rosjan w 1915 r. W 1916 r. wybudowano, staraniem ks. Jana Różyckiego, drewnianą kaplicę na miejscu spalonego kościoła, a w 1934 r. ks. Franciszek Socha zakupił stary, drewniany kościół z Krępy Kościelnej, który został zmontowany na miejscu tymczasowej kapliczki. Ten kościół także uległ zniszczeniu w 1945 r. Po wojnie przez dwa lata nabożeństwa sprawował ks. Stanisław Warchoł w Krzyszkowicach, w podworskiej owczarni adaptowanej na potrzeby kultu. W tym czasie w Jarosławicach postawiono w dawnej wozówce kaplicę, która służyła jako świątynia parafialna do 1962 r. Obecny kościół pw. Wniebowzięcia NMP, wg projektu arch. Stanisława Marzyńskiego z Warszawy, został zbudowany w latach 1957–1962 staraniem ks. Stanisława Warchoła. Dedykował go w 1962 r. sługa Boży bp Piotr Gołębiowski. Jest to budowla wzniesiona z granitu leśnego i polnego, trzynawowa, w stylu bazylikowym. W kościele znajduje się łaskami słynący obraz Ukoronowania Matki Bożej. W 1963 r. bp Jan Kanty Lorek ustanowił kościół w Jarosławicach sanktuarium.

MAPA DOJAZDU: