SKRZYŃSKO – Parafia pw. św. Wojciecha – Sanktuarium MB Staroskrzyńskiej

Kościół pw. św. Wojciecha - Sanktuarium MB Staroskrzyńskiej w SkrzyńskuKościół w Skrzyńsku

KONTAKT:

• Sanktuarium Matki Bożej Staroskrzyńskiej w Skrzyńsku
    • Skrzyńsko, Plac Św. Marka 26
    • 26-400 Przysucha
    • woj. mazowieckie
  • M: +48 572 502 790
  • E: skrzynskosanktuarium@gmail.com
  • W: #

DUSZPASTERZE:

• Proboszcz:
    • ks. dr Sławomir Olak
  • Wikariusz:
    • ks. mgr Damian Janiszewski

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 8.00;
    • 10.00;
    • 11.30;
  • Święta zniesione:
    • 8.00;
    • 10.00;
  • Dni powszednie:

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Beźnik, Brogowa, Dębiny, Gliniec, Janików, Klonowa, Krajów, Skrzyńsko, Kolonia Skrzyńsko, Wola Więcierzowa, Wistka, Zbożenna.
  • Odpusty:
    • św. Wojciecha (23 kwietnia),
    • Świętej Trójcy,
    • MB Szkaplerznej (16 lipca),
    • Narodzenia NMP (8 września)
  • Dzień adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • 8 grudnia
  • Kościoły filialne:
    • pw. MB Fatimskiej w Dębinach,
      • Msza św. w niedziele o godz. 14.00
    • w Brogowej,
      • Msza św. w niedziele o godz. 15.00
  • Historia:

Pierwszy kościół w Skrzyńsku pw. Trójcy Świętej i św. Wojciecha był zbudowany ok. 1132 r. przez Piotra Włostowica, dedykował go w 1204 r. abp gnieźnieński Henryk Kietlicz. Według przekazu Jana Długosza Piotr Dunin, narażając się księciu Władysławowi i jego żonie został z ich rozkazu okaleczony. Kronikarze opisują, że Dunin, modląc się przed swoim ulubionym obrazem, otrzymał łaskę uzdrowienia.

Obraz Matki Bożej Staroskrzyńskiej

Wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem ofiarował następnie kościołowi w Skrzyńsku. Pierwszym znanym proboszczem staroskrzyńskim był Fulko, który pełnił tę posługę w 1384 r. Wiadomo, że w I połowie XVII w. była bardzo żywa tradycja pielgrzymek do kościoła w Skrzyńsku. W kolejnym stuleciu podejmowano starania mające na celu oficjalne uznanie cudowności obrazu. W XIX w. cudowny wizerunek nazywano „Cudownym Obrazem Matki Boskiej Staroskrzyńskiej”. Największy jednak rozkwit kultu maryjnego w Skrzyńsku przy padł na wiek XVIII i trwał do 1939 r., o czym świadczy liczba złożonych wotów przy obrazie Matki Bożej Staroskrzyńskiej.

Kościół został zbudowany w latach 1760–1768 z fundacji Karola Szydłowskiego. Jest obiektem późnobarokowym, zwróconym na północ, dwuwieżowym, częściowo podpiwniczonym, murowanym, z kamienia łupanego oraz z cegły ceramicznej, tynkowanym zaprawą wapienną. Dach dwuspadowy, hełmy wież w kształcie pylonów. W 1963 r. bp Jan Kanty Lorek podniósł kościół w Skrzyńsku do rangi sanktuarium.

6 IX 1998 r. miało miejsce jedno z najważniejszych wydarzeń w historii tego miejsca – koronacja cudownego wizerunku papieskimi koronami (była to pierwsza koronacja w Diecezji Radomskiej). Uroczystości przewodniczył prymas Polski Józef kard. Glemp w obecności 19 biskupów i ok. 100 tys. wiernych. Po trzech latach od koronacji miało miejsce tragiczne wydarzenie. W nocy z 24 na 25 VI 2001 r. cudowny wizerunek został ukradziony. Po kilku dniach odnaleziono obraz bez koron i ram. 1 IX 2002 r. miała miejsce uroczystość rekoronacji obrazu, przewodniczył jej bp Zygmunt Zimowski. W tym dniu wizerunek otrzymał tytuł Matki Pięknej Miłości. W latach 2011–2013, staraniem ks. Andrzeja Szewczyka, wokół sanktuarium została wykonana droga krzyżowa z kamienia.

MAPA DOJAZDU: