SMARDZEWICE – Parafia pw. św. Anny – Sanktuarium

Kościół pw. św. Anny w Smardzewicach Foto: Jerzy Kutkowski

KONTAKT:

DUSZPASTERZE: Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych (franciszkanie)

• Gwardian i proboszcz:
    • o. Mariusz Kapczyński OFMConv
  • Magister Nowicjatu:
    • o. Michał Brzezicha OFMConv
  • Duszpasterze:
    • o. Włodzimierz Machulak OFMConv
    • o. Rafał Rządziński OFMConv
    • o. Zbigniew Kolorol OFMConv
  • Zakrystianin:
    • br. Andrzej Muracki OFMConv

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 7.30;
    • 9.00;
    • 10.30;
    • 12.00;
  • Święta zniesione:
    • 7.30;
    • 10.30;
  • Dni powszednie:
    • 7.00;

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Celestynów, Grudzień Kol., Olszewice, Smardzewice, Tresta, Twarda, Unewel.
  • Odpusty:
    • św. Anny (26 lipca),
    • św. Antoniego z Padwy (13 czerwca),
    • MB Anielskiej (2 sierpnia),
    • św. Franciszka z Asyżu (4 października)
  • Dzień adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • pierwsza sobota miesiąca
  • Kościoły filialne:
    • pw. św. Maksymiliana w Unewlu,
      • Msza św. w niedziele o godz. 11.00
    • pw. św. Wacława w Twardej,
      • Msza św. w niedziele o godz. 9.00
  • Historia:

W XVI w. Smardzewice należały do parafii Nagórzyce. Pierwszy drewniany kościół pw. św. Anny zbudowano w latach 1621–1622 z fundacji biskupa kujawskiego Pawła Wołuckiego, dedykacja miała miejsce w 1642 r. Świątynię usytuowano w miejscu, w którym w 1620 r. miejscowemu gospodarzowi Wojciechowi Głowie ukazała się św. Anna wraz z Jezusem i Maryją. Ze względu na zwiększającą się liczbę pielgrzymów bp Maciej Łubieński sprowadził do Smardzewic w 1639 r. franciszkanów konwentualnych, dla których ufundował drewniany klasztor. W latach 1683–1699 został wybudowany murowany kościół jako wotum biskupa warmińskiego Stanisława Zbąskiego w podziękowaniu za otrzymane łaski, szczególnie za dar zdrowia. Dedykacji świątyni dokonał 6 X 1701 r. bp Andrzej Albinowski. Obok kościoła, z fundacji biskupa włocławskiego Krzysztofa Szembeka (późniejszego prymasa Polski), wzniesiono w latach 1722–1746 murowany klasztor, a cały kompleks otoczono murem. Parafię w Smardzewicach erygowano 26 VII 1775 r. Niecałe sto lat później w 1864 r. władze carskie skasowały klasztor Franciszkanów w Smardzewicach. Była to forma represji na zakonnikach za ich pomoc udzieloną powstańcom styczniowym. Opiekę nad kościołem św. Anny przejęli księża diecezji sandomierskiej. W 1971 r., za zgodą bp. Piotra Gołębiowskiego, placówkę ponownie objęli franciszkanie. Kościół wraz z klasztorem tworzy czworobok. Świątynia jest budowlą barokową, orientowaną. Wyraźnie wyodrębniona jest nawa główna, prezbiterium jest nieco wyższe. Ołtarz główny św. Anny pochodzi z ok. 1700 r., w nim znajduje się cudowny obraz św. Anny z I połowy XVII wieku w sukienkach w stylu regencji.

Obraz Św. Anny z kościoła w Smardzewicach. Z prawej: w sukienkach w ołtarzu głównym. Foto: arch. sanktuarium.

Na obrazie św. Anna oraz Matka Boża są w pozycji siedzącej, pośrodku nich Dziecię Jezus. Postacie mają na głowach złote korony. W ołtarzu jest także zasłona ołtarzowa, na której jest obraz z 1786 r. przedstawiający św. Annę nauczającą Maryję, obok nich św. Joachim. Na uwagę zasługuje też cudowny obraz Matki Bożej Różańcowej albo Pocieszenia z XVII w. Jest to wizerunek wczesnobarokowy znajdujący się początkowo na dworze w Smardzewicach, a sprowadzony do kościoła w 1680 r.

MAPA DOJAZDU: