Światowy Dzień Chorego w radomskich szpitalach

Już po raz 27. obchodzony był Światowy Dzień Chorego. Bp Henryk Tomasik spotkał się z pacjentami i personelem Radomskiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Tochtermana oraz Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego na Józefowie.

Odwiedziny chorych poprzedziły Msze św. w szpitalnych kaplicach, w czasie których udzielany był sakrament namaszczenia chorych. W liturgii wzięli udział pacjenci, ich rodziny oraz personel medyczny. Biskup ordynariusz spotkał się również z przebywającymi w szpitalach księżmi.

– Dzisiaj naszą modlitwą obejmujemy przede wszystkim ludzi chorych, aby te ludzkie sprawy mogły być przeniknięte Bożym wymiarem, Bożym spojrzeniem. Modlimy się również za wszystkich, którzy opiekują się chorymi. Dziękujemy Panu Bogu za tę troskę. Modlimy się te w intencji tego szpitala: w intencji władz i wszystkich pracowników, i wszystkich pacjentów. Choroba to wyjątkowy stan życia człowieka i potrzebny jest mocny motyw, aby tym chwilom nadać sens. – mówił w homilii bp Henryk Tomasik.

Pasterz naszej diecezji przypomniał również słowa papieża Franciszka z Orędzia na tegoroczny Światowy Dzień Chorego.

– Od początku naszego życia na ziemi potrzebujemy drugiego człowieka: rodziców, opiekunów. Byliśmy bezradni. Dzisiaj modlimy się byśmy to my byli takimi aniołami dla drugiego człowieka; modlimy się o siłę dla nas byśmy potrafili iść z miłością samarytańską do człowieka, który potrzebuje pomocy. Papież Franciszek daje nam za wzór św. Matki Teresy z Kalkuty. Zasłynęła z heroicznego sposobu pomagania innym. – mówił biskup Tomasik.

Bp Henryk Tomasik, homilia (cz.1):

Bp Henryk Tomasik, homilia (cz.2):

Bp Henryk Tomasik, homilia (cz.3):

Tymi, którzy oprócz personelu medycznego pomagają – tak od strony duchowej, jak i fizycznej – są kapelani szpitalni oraz szafarze Komunii św. i wolontariusze z parafialnych i szkolnych kół Caritas. W dzisiejsze święto też nie mogło ich zabraknąć przy pacjentach radomskich szpitali. Nieco radości w chorobie przyniósł dziecięcy zespół „Karabanio”, który zaśpiewał w szpitalu na Józefowie.

W przeddzień Światowego Dnia Chorego modlono się również w radomskim szpitalu przy ul. Krychnowickiej, a we wtorek odbędzie się Msza św. i okolicznościowe spotkanie w Radomskim Centrum Onkologii przy ul. Uniwersyteckiej.

Światowy Dzień Chorego ustanowił 27 lat temu Jan Paweł II i związał z liturgicznym wspomnieniem Matki Bożej z Lourdes (11 lutego). Hasłem tegorocznych obchodów są słowa z Ewangelii wg św. Mateusza: „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie”.

Failed to get data. Error: