Świeca Caritas znów zapłonie na wigilijnych stołach

Świeca Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom 2020. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Caritas Diecezji Radomskiej zachęca do włączenia się w doroczną akcję Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. „Świeca, która tworzy polską wigilię” – to hasło od 28. lat przyświeca akcji organizowanej przez Caritas w Polsce, a służącej pozyskaniu środków na wsparcie dzieci.

– Nabywając świece mamy okazję włączyć się w to piękne dzieło, przez które wspieramy programy leczenia, opieki nad osieroconymi i pozostawionymi bez opieki, dożywiania i letniego wypoczynku dzieci i młodzieży oraz inne dzieła radomskiej Caritas. Ponadto w tym roku 10 groszy uzyskanych dzięki każdej ze świec rozprowadzanych w parafiach zostanie przeznaczone na kompleksowy rozwój placówek dla dzieci w krajach rozwijających się, w tym m.in. na budowę przedszkola i szkoły w Kamerunie, na dożywanie dzieci w Argentynie, wsparcie polskich dzieci na Ukrainie, Białorusi i Litwie oraz dożywianie dzieci w Wenezueli. – mówią ks. Damian Drabikowski i ks. Karol Piłat, dyrektorzy Caritas Diecezji Radomskiej.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom zostało zapoczątkowane przez Caritas w 1994 r. Co roku, podczas adwentu, świece są rozprowadzane w parafiach w całej Polsce. Od blisko 20 lat akcja ma charakter ekumeniczny. Obecnie jest prowadzona przez Caritas wspólnie z Diakonią Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Diakonią Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz Prawosławnym Ośrodkiem Miłosierdzia Eleos.

– W imieniu podopiecznych Caritas Diecezji Radomskiej i naszym, składamy serdeczne podziękowanie zaangażowanie w akcję Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Niech świeca paląca się na wigilijnym stole będzie widzialnym znakiem naszej wspólnej troski o młodych. Po wigilii świece zapalmy na grobach najbliższych, dopełniając znaczenie pustego miejsca przy stole. – dodają.

Wolontariusze Caritas zachęcają również do zorganizowania akcji „Drzewko Adwentowe”. Akcja ta ma wesprzeć najuboższych w parafiach.

– Akcja ta, od wielu lat cieszy się bardzo dobrym odbiorem społecznym i angażuje wiernych. Proponujemy, by „Drzewko Adwentowe” stało się sposobem na pomoc osobom starszym, samotnym, chorym długoterminowo. To Oni borykają się z problemami egzystencjalnymi. W wielu parafiach Księża udadzą się z posługą sakramentalną przed świętami. Nadzwyczajni Szafarze Eucharystii dotrą do części tych osób. Dyskretnie dostarczona paczka przez towarzyszącego posłudze Wolontariusza, będzie podarunkiem, który pomoże radośniej przeżyć święta. To znakomita okazja do okazania braterskiej jedności. – mówią.

Z okazji przypadającego 5 grudnia Dnia Wolontariusza Caritas Diecezji Radomskiej składa podziękowania.

– Składamy serdeczne podziękowania i życzenia wszystkim Księżom Opiekunom, Wolontariuszom, Społeczności Kleryckiej, niosącym konkretny wymiar miłosierdzia potrzebującym w Parafiach naszej diecezji. Dziękujemy Księżom Proboszczom i Opiekunom za wspieranie inicjatyw prowadzonych przez PZC i SzKC. – mówią księża dyrektorzy radomskiej Caritas.