TOMASZÓW MAZOWIECKI – Parafia pw. św. Marcina

Kościół pw. św. Marcina w Tomaszowie Maz.. Foto: Jerzy Kutkowski

KONTAKT:

• Parafia pw. św. Marcin w Tomaszowie Maz.
    • ul. Gminna 21,
    • 97-200 Tomaszów Mazowiecki
    • woj. łódzkie
  • T: +48 44 723 15 13
  • E: #
  • W: #

DUSZPASTERZE:

• Proboszcz:
    • ks. kan. Stanisław Pałkiewicz
  • Wikariusz:
    • ks. mgr Norbert Skawiński

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 8.00;
    • 10.00;
    • 11.30;
  • Święta zniesione:
    • 8.00;
    • 10.00;
  • Dni powszednie:
    • 7.00;
    • 7.30;
    • 16.30; 17.30 – maj, czerwiec, wrzesień, październik

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Tomaszów Mazowiecki – ulice: Białobrzeska, Cisowa, Gminna, Hubala, Dziubałtowskiego, Hojnowskiego, Kałużyńskiego, Krawiecka, Łozińskiego, Michałowska, Młodzieżowa, Myśliwska, Okopowa, Opoczyńska, Pliszczyńskiego, Peryferyjna, Podoba, Kolejowa, Kowalska, Radomska, Reja, Stolarskiego, Szewska, Torowa, Wąwalska, Wilcza, Witolda Białego, 25 Pułku AK, Witosa;
    • Wąwał – ulice: Boczna, Cegielniana, Główna, Jeleń, Kolejowa, Krótka, Krzywa, Lipowa, Łączna, Mała, Polna, Szmaragdowa, Tkacka, Tomaszowska, Wesoła, Willowa,
    • Miejscowości: Ciebłowice Duże, Ciebłowice Małe
  • Odpusty:
    • św. Marcina (11 listopada)
  • Dzień adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • 19 grudnia
  • Kościół filialny:
    • pw. św. Marcina drewniany z XVIII w. (zamknięty)
  • Historia:

Białobrzegi to dawna wieś szlachecka, gniazdo rodziny Białobrzeskich herbu Abdank. Wioska ta w 1977 r. została włączona w granice miasta Tomaszów Mazowiecki. Parafia Białobrzegi Opoczyńskie i pierwotny kościół drewniany powstały ok. 1470 r. Kolejny drewniany kościół pochodził z 1746 r. i został zbudowany staraniem ks. prob. Szymona Ewarysta Kobylińskiego herbu Prus. Świątynia ta była restaurowana w 1883 r. i ostatnio w 2014 r. Obecnie jest to najstarszy zabytek usytuowany w granicach administracyjnych Tomaszowa Mazowieckiego. W pobliżu tej świątyni wybudowano w latach 1981–1986 murowany kościół. Powstał on staraniem ks. Mieczysława Adamskiego wg projektu arch. Ludwika Mackiewicza i konstr. Bogdana Trębińskiego. Jest wzniesiony w kształcie rotundy, z cegły klinkierowej. Dedykacji kościoła dokonał bp Zygmunt Zimowski 11 XI 2004 r.

MAPA DOJAZDU: