Triduum – Trzy Wielkie Dni

Triduum Paschalne

„Największe misteria ludzkiego odkupienia sprawuje Kościół co roku od Mszy Wieczornej Wielkiego Czwartku, aż do Nieszporów Niedzieli Zmartwychwstania, która jest «Świętem świąt», «Uroczystością uroczystości»… Ten czas słusznie nazywa się «Triduum Chrystusa ukrzyżowanego, pogrzebanego i zmartwychwstałego»” (zob. Liturgia Świętego Triduum Paschalnego, Olsztyn 1999). Zapraszamy do wspólnego przeżywania największych tajemnic naszej wiary.W Wielki Czwartek w katedrze pw. Opieki NMP w Radomiu o godz. 10.00 zostanie odprawiona Msza Krzyżma, w czasie której zostaną poświęcone oleje, a księża odnowią przyrzeczenia kapłańskie. Ta Msza

– Serdecznie zapraszamy Czcigodnych Księży, Osoby życia konsekrowanego oraz Was Drodzy Bracia i Siostry, Wierni Świeccy, na Mszę Świętą Krzyżma, która będzie sprawowana w Katedrze Radomskiej, w Wielki Czwartek, 18 kwietnia 2019 roku, o godzinie 10.00. – zaprasza bp Henryk Tomasik.

Triduum Paschalne z Pasterzami Kościoła Radomskiego:

• Wieczorna Liturgia Wielkiego Czwartku:
    • Bp Henryk Tomasik będzie przewodniczył liturgii w radomskiej katedrze. Rozpoczęcie o godz. 18.00.
    • Bp Adam Odzimek – w bazylice pw. św. Kazimierza na radomskim Zamłyniu (godz. 18.00)
    • Bp Piotr Turzyński – w kościele św. Józefa w Jedlni-Letnisku (godz. 18.00).
  • Liturgii Wielkiego Piątku. Liturgia Wielkiego Piątku składa się z 4 części: Liturgii Słowa (odczytanie Męki Pańskiej wg św. Jana), Adoracji Krzyża, Komunii Św. i Procesji do Grobu Pańskiego.
    • Bp Henryk Tomasik będzie przewodniczył liturgii w katedrze.
      • 18.00 – Liturgia Męki Pańskiej; poprzedzi ją Droga Krzyżowa o godz. 15.00.
    • Bp Piotr Turzyński – w kościele św. Stefana na radomskim Idalinie.
  • W Wielką Sobotę o po zmroku rozpocznie się Liturgia Wigilii Paschalnej. Liturgia Paschalna składa się z: Liturgii Światła (poświęcenie ognia i Paschału oraz Orędzie Wielkanocne), rozbudowanej Liturgia Słowa Bożego; Liturgii chrzcielnej (poświęcenie wody i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych) oraz Wielkanocnej Liturgii Eucharystycznej.
    • Liturgii w katedrze radomskiej przewodniczył będzie bp Piotr Turzyński.Początek: godz. 20.00
    • Bp Henryk Tomasik będzie celebrował liturgię w klasztorze sióstr klarysek w Skaryszewie (godz. 19.00).
  • W radomskiej katedrze w Wielki Piątek oraz w Wielką Sobotę, o godz. 9.00, odbędzie się Liturgia Jutrzni.
  • Procesji rezurekcyjnej i Mszy św. w katedrze w poranek Wielkanocny będzie przewodniczył bp Henryk Tomasik. Liturgia rozpocznie się o godz. 6.00.
  • W południe bp Piotr Turzyński będzie przewodniczył uroczystej Mszy św. w sanktuarium w Kałkowie.

Wszystkich tych, którym choroba lub podeszły wiek nie pozwolą uczestniczyć w liturgii Triduum Paschalnego i Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego w kościele, zapraszamy do duchowego włączenia się w modlitwę Kościoła. Pomocą może być tu Radio Plus Radom (90,7FM i 94FM), które będzie transmitować Liturgię Wielkiego Czwartku i Wielkiego Piątku z radomskiej katedry (godz. 18.00) oraz sobotnią Wigilię Paschalną z warszawskiego kościoła oo. dominikanów o godz. 20.00. W wielkanocny poranek będzie można również wysłuchać Mszy św. rezurekcyjnej z radomskiej katedry o godz. 6.00.