Tydzień Kultury Chrześcijańskiej 2021. Zaproszenie

– W dniach 4-10 października 2021 roku w ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej odbędzie się wiele wydarzeń kulturalnych, na które serdecznie zapraszamy. – zaprasza bp Piotr Turzyński. Poniżej – program.

• 4 października, poniedziałek
    • 18.00 – Kościół pw. MB Królowej Świata w Radomiu (ul. Grzybowska 22)
      • Msza na rozpoczęcie Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej.
    • 19.00 – Oratorium św. Filipa Neri
      • „O krasnoludkach i o sierotce Marysi” Marii Konopnickiej. – Teatr „Nie Teraz” z Tarnowa.
        • Autorka ukryła w baśni literackiej z 1895 roku swoje i Polaków oczekiwania na niepodległą Ojczyznę. Tytułowi bohaterowie baśni – krasnoludki (zwane pięknie po polsku Bożętami), czekały w zimnej jaskini na prawdziwą Wiosnę, czyli Niepodległość. Czekali, jak legendarni rycerze pod Giewontem. Alegoria podpowiada, że czekamy na czas, w którym naprawdę wróci dobro, piękno i prawda. Bo tak, jak w baśni Królowa Tatr obiecała to Marysi, tak nam podczas objawień wiele razy obiecała Królowa Aniołów.
  • 5 października, wtorek
    • 18.30 – Kościół pw. Świętej Rodziny w Radomiu, ul. Kelles-Krauza 19
      • Spotkanie poświęcone kompozytorowi i długoletniemu organiście kościoła Mariackiego w Radomiu Stefanowi Wrocławskiemu – wspomnienie i koncert jego utworów.
        • Stefan Wrocławski, długoletni organista kościoła mariackiego w Radomiu. Ukończył konserwatorium w Warszawie i został zaliczony do organistów I klasy. W 1926 r. rozpoczął pracę w parafii mariackiej w Radomiu i był tu organistą nieprzerwanie przez 46 lat. Kierował także powstałym przy kościele Chórem Cecyliańskim oraz nauczał w szkole muzycznej i komponował.
  • 6 października, środa
    • 18.00 – Katedra pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu
      • Msza św. w intencji śp. ks. prał. Edwarda Poniewierskiego, zmarłego w tym roku wydawcy i regionalisty.
      • Po Mszy św. wieczór wspomnień w sali Klubu Inteligencji Katolickiej (Sala KIK – ul. Sienkiewicza 13)
        • Ks. Edward Poniewierski urodził się 9 września 1953 r. w Radomiu. Przez kilka lat pełnił posługę ojca duchownego alumnów Wyższego Seminarium Duchownego.  Był proboszczem parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu, a potem proboszczem parafii katedralnej pw. Opieki NMP. Był Kanclerzem Kurii Diecezji Radomskiej. Zmarł 2 lutego 2021 r.
  • Czwartek – 7 października
    • 18.30 – Parafia Chrystusa Króla w Radomiu (ul. Orląt Lwowskich 9, Gołębiów I)
      • „Muszę się modlić o miłość” – wieczornica o Czcigodnym Słudze Bożym Ks. Franciszku Blachnickim – Diakonia Ruchu Światło-Życie.
        • 24 marca 2021 roku minęła 100. rocznica urodzin ks. Franciszka Blachnickiego – założyciela wspólnot życia konsekrowanego i ruchów formacyjnych, w tym Ruchu Światło-Życie, inicjatora Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. W latach II wojny światowej ks. Blachnicki angażował się w działalność konspiracyjną, a następnie był więziony w niemieckim obozie Auschwitz. Po wojnie prześladowany przez Służbę Bezpieczeństwa PRL. Ks. Franciszek Blachnicki to Sługa Boży.
  • 8 października, piątek
    • 18.00 – Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, ul. Kelles-Krauza 19
      • Spotkanie autorskie z Pawłem Zuchniewiczem autorem beletryzowanej biografii bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego pt. „Ojciec wolnych ludzi”.
        • Paweł Zuchniewicz – dziennikarz, autor książek, dźwiękowych reportaży i słuchowisk poświęconych m.in. papieżowi Janowi Pawłowi II. W 2006 roku ukazała się jego książka „Cuda Jana Pawła II”. Również autor książki „Ojciec wolnych ludzi”. To beletryzowana biografia kardynała Wyszyńskiego. Wydawnictwo Stacja7 opracowało wznowienie tej publikacji w nowoczesnej szacie graficznej, atrakcyjnej dla młodego czytelnika.
  • Sobota – 9 października
    • 12.30 – Kino Helios w Radomiu
      • „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” – film reżyserii Tadeusza Syka
        • (sens biletowany, cena biletów grupowych, min. 10 osób – 12 złotych)
    • 19.00 – Oratorium św. Filipa Neri w Radomiu, Grzybowska 22
      • Koncert Marcina Stycznia z zespołem „Święci”
        • Marcin Styczeń to wokalista, kompozytor, autor tekstów. Artysta niezależny od wielkich wytwórni, za to od swoich słuchaczy, jak sam mówi. To dla nich tworzy. Z wykształcenia dziennikarz. Od ponad 20 lat śpiewa, komponuje, pisze teksty. Koncertuje w kraju i zagranicą. Jego artystyczny dorobek to dziesięć płyt, pięć z nich stworzył wspólnie z poetą, Ernestem Bryllem, z którym współpracuje od 2009 roku.
  • 10 października, niedziela
    • XXI. Dzień Papieski
    • 18.00 – Katedra pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu
      • Msza św. i koncert chóru parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu oraz kwartetu smyczkowego Filharmonii Świętokrzyskiej z okazji 100-lecia istnienia parafii katedralnej i parafii NSJ Radom

• Tydzień Kultury Chrześcijańskiej organizuje:
    • Wydział Duszpasterski Kurii Diecezji Radomskiej
    • Stowarzyszenia „Młyńska” Verum Bonum Pulchrum.
  • Patronat honorowy:
    • Biskup Radomski Marek Solarczyk.
  • Partnerem Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej jest ENEA Wytwarzanie.